'Ne avatkozzunk egymás belügyeibe'
Mi Európában rendkívül fontosnak tartjuk, hogy az emberi jogok kérdése részét képezi a jövőbeni stratégiai partnerségünknek - jelentette ki Václav Klaus, aki az Európai Unió soros elnöki tisztségét betöltő Csehország nevében Prágában levezette tegnap az EU-Kína- csúcstalálkozót. Az unió részéről az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso vett részt az eseményen. Kínát Wen Jia-bao miniszterelnök képviselte. Klaus nyíltnak és tartalmasnak minősítette a kétórás találkozót. Barroso elmondta: mindkét félnek hasznos lesz, ha sikerül liberalizálni az egymás közti kereskedelmet.
Wen Jiabao kifejezte reményét arra, hogy a jövőben is folytatódik a gazdasági és a kereskedelmi együttműködés. Szerinte ezt nagyban elősegítené, ha az EU mihamarabb feloldaná a legfejlettebb technológiák Kínába történő exportjáról szóló tilalmat, és elismerné, hogy az ország gazdasága piaci elveken nyugszik. Aláhúzta, hogy Kína a sikerei ellenére továbbra is fejlődő ország, és érdeke az együttműködés.
A kínai miniszterelnök leszögezte: országa és az EU stratégiai együttműködésében kölcsönös tiszteletre és az egymás belügyeibe való be nem avatkozásra van szükség. A nemzetközi politikának a jövőben is "többközpontúnak" kell maradnia. - Alaptalan az az állítás is, hogy a jövőben mindent az Egyesült Államok és Kína fog megoldani - tette hozzá Wen Jiabao. A prágai várban lezajlott csúcstalálkozó végén a felek megállapodásokat írtak alá az EU és Kína együttműködéséről a tudomány és technika, valamint az energetika terén, illetve a kisvállalatok kapcsolatainak támogatásáról.
A találkozó idején néhány tucatnyi aktivista tüntetést szervezett Prágában az emberi jogok kínai megsértése ellen - írta az MTI. A francia elnökség idején (a tavalyi év második felében) az EU-Kína csúcstalálkozó éppen az emberi jogok ügye miatt maradt el. Pekingnek nem tetszett, hogy Nicolas Sarkozy francia államfő találkozott a dalai lámával.
Kína az Európai Unió fontos kereskedelmi partnere, az Egyesült Államok után a második helyet foglalja el. A kereskedelmi mérleg Kína számára kedvező, ami tavaly 170 milliárd eurós többletet jelentett. A gazdasági válság következtében az idén problémák vannak, és a kereskedelem intenzitása visszaesett, de továbbra is jelentős. Az uniós deficit egyik oka, hogy az európai piacokat elárasztotta az olcsó kínai áru, és hogy számos cég Kínába helyezte át gyártóbázisát.