Felszámolták a tamil ellenállást

A Srí Lanka-i hadsereg parancsnoka tegnap bejelentette a végső győzelmet a lázadó Tamil Eelam Felszabadító Tigriseinek (LTTE) erői felett. Mint közölte, "teljesen felszabadították" az északi országrészt, helyreállítva ezzel a 25 éve kezdett szeparatista háború által megosztott nemzet egységét. Mára ígért televíziós sajtótájékoztatót Mahinda Radzsapaksze elnök, aki három éve adott parancsot a tamil terroristák elleni hadjáratra. A lakosság 18 százalékát adó tamilok fegyveres szervezete 2002-ben még 15 ezer négyzetkilométernyi területet ellenőrzött a szigetország északkeleti részén.

A helyi televízió közölte, hogy az összecsapás végén - amikor a harci övezet már csak fél négyzetkilométernyi területre zsugorodott - életét vesztette Velupillai Prabhakaran, a lázadók 54 éves vezére, két fő helyettese, az LTTE hírszerzési főnöke, Pottu Amman és a tengeri erőket vezető Soosai. (Egy nappal korábban Prabhakaran fiának, Charles Anthonynak a halálát is bejelentették.) Kitörni próbáltak volna a gyűrűből, egyes értesülések szerint fegyveresekkel kísért páncélozott teherautóban, más közlések szerint mentőautóban. A hadsereg parancsnoka, Sarat Fonseca szerint mintegy 250 terrorista holtteste maradt a harctéren.

A hadsereg szerint a múlt hét végén még 72 ezer civil tudott kimenekülni a háborús övezetből. Ennek ellenére az Európai Unió külügyminiszterei hétfőn brüsszeli nyilatkozatukban nemzetközi vizsgálatot követeltek a Srí Lanka-i harcokban elkövetett emberi és emberiességi jogsértésekről, miként sürgették a felelősök bíróság elé állítását. Az EU felszólította a feleket, hogy kezdjenek tárgyalásokat: mert "Srí Lanka felvirágzása csak olyan politikai megoldással érhető el, amelyben részt vesz minden fél az egyetértés, az egyenlőség és a jogállamiság alapján, amit az EU kész támogatni".

Még az EU állásfoglalásának nyilvánosságra hozatalát megelőzően a fővárosban, Colombóban több mint ezren tüntettek a brit nagykövetség épületénél. Kövekkel dobálták meg a képviseletet, s elégették a David Miliband brit külügyminisztert ábrázoló bábut, az épületre pedig azt írták: "Az LTTE főhadiszállása". Néhány európai ország diplomatáinak társaságában Miliband korábban tűzszünetre szólította fel a Srí Lanka-i kormányt, s feszegette a több ezer halott miatti felelősség kérdését.

Az ENSZ szóvivője a közelmúltban "vérfürdőt" említett, s a Nemzetközi Vöröskereszt is számos alkalommal tiltakozott, hogy a hadsereg nem biztosított tartós tűzszünetet a háborús övezetbe szorult, becslések szerint 250 ezer civil kimenekülésére. Az EU hétfői nyilatkozatában sürgette, hogy a nemzetközi humanitárius szervezetek immár korlátozás nélkül nyújthassanak segítséget a menekülttáborokban élőknek.

Colombóban nemzeti zászlókkal vonulnak a katonai győzelmet ünneplők
Colombóban nemzeti zászlókkal vonulnak a katonai győzelmet ünneplők
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.