Az állam foglya

Június 4-én lesz a Tiananmen térrel szimbolizált kínai demokratikus mozgalom fegyveres leverésének huszadik évfordulója, melyre nagyban készülődnek az érintettek, s akik érintettnek vélik magukat. A mai pekingi vezetés valószínűleg nem változtat semmit a húsz éve kialakult állásponton, s valószínűleg nem engedélyez semmiféle megemlékezést. Az előkészületek elsöprően legnagyobb eseménye, hogy holnap világszerte a boltokba kerül Zhao Ziyang (Csao Ce-jang) akkor leváltott, s 2005-ben meghalt pártfőtitkár-miniszterelnök angol nyelvű "emlékirata". Azért az idézőjel, mert valójában egy hangfelvétel leiratáról van szó.

Létezéséről nagyon sok találgatás szállongott az elmúlt években, bizonyosság azonban nem volt rá. Most sem tudható, hogyan és mikor jutott ki a harminc egyórás kazetta Kínából, de ez valószínűleg már évekkel ezelőtt történt. A szöveg még ebben a hónapban megjelenik kínai nyelven is.

A szakértő történészek minden bizonnyal sok apró részletet fognak beépíteni az eddig ismert történetbe, de a könyv azt alapvetően nem fogja átszabni. A 2001-ben megjelent úgynevezett "Tiananmen-papírok", amelyek egy nagy halom kínai kormányzati dokumentumot tartalmaztak (melyek valódisága valószínű, de igazolásuk még várat magára), lényegében körvonalazták az eseményeket. A könyv az előzetes ismertetések szerint két irányban tesz új hangsúlyokat. Az egyik az 1989-es döntések jogszerűségének ügye. Zhao szerint a fegyveres beavatkozásról nem született formális, az akkori szabályoknak megfelelő döntés. Az eddigi történet úgy szólt, hogy a kommunista párt legfőbb operatív szervében, az úgynevezett Állandó Bizottságban, amely akkor öttagú volt, 3-2 arányban szavaztak a katonai fellépés mellett. Zhao szerint ilyen szavazás nem volt, vagy ha volt, akkor ő nem volt jelen, ami eleve érvénytelenné tenné a lépést.

Ismeretes, hogy Zhao ellenezte a katonai akciót, a tüntetőkkel való tárgyalásokat szorgalmazta, s miután az ügy elveszni látszott, személyesen ment ki a térre, ahol rögtönzött beszédben kérte a fiatalokat, hogy menjenek haza, mert ő már nem tud segíteni, s kiszámíthatatlan események fognak történni. Az akkor élő generációk egyedi és meghatározó élménye volt, hogy egy kínai vezető papír nélkül, szabadon beszél az emberekhez. A híres fényképen, amely erről készült, Zhao mellett ott áll legközvetlenebb munkatársa, Wen Jiabao, aki ma a Kínai Népköztársaság miniszterelnöke. Zhao - s ez a másik fontos csapásirány - részletesen beszél a könyvben saját felelősségéről, a reformokban elkövetett hibáiról, amelyek ahhoz a nehéz gazdasági helyzethez vezettek, amely a díszleteit adta az 1989-es eseményeknek. Főképp az árreform (az állam által megszabott árak rendszerének feladása) késleltetését minősítette hibának.

Általában a reformpolitikáról azt fejtegette Zhao, hogy bár azt Deng Xiaoping (Teng Hsziao-ping), az ország megfellebezhetetlen, ám funkciókat be nem töltő vezetője támogatta, de a tényleges tervezés és végrehajtás az ő, mármint Zhao nevéhez fűződött. Ahogy azonban a reformpolitikában, úgy a '89-es döntésekben is minden úgy történt, ahogy Deng azt jóváhagyta.

Zhao 1989-ben házi őrizetbe került, s ott is maradt haláláig. Elképesztő biztonsági intézkedések közepette temették el a pekingi Babaoshan temetőben. A kommunista párt által kiadott nyilatkozatban használták rá az "elvtárs" megjelölést, ám a temetési protokoll nem felelt meg korábban betöltött pozícióinak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.