Hullámokba süllyedő paradicsom

A Maldív-szigetek lakói olyan "álomszigeteken" élnek, amelyet a legszerencsésebbek is csak nyaralásuk rövid ideje alatt élvezhetnek. Az ég háborítatlanul kék, a tengerpartot pálmafák szegélyezik, a háttérben az óceán moraja hallatszik. Ám a tengerszint emelkedésével akár évtizedeken belül víz alá kerülhet a szigetvilág - így hamarosan a háromszázezer fős nép tagjai közül kerülhetnek ki a világ első "klímamenekültjei".

A novemberben megválasztott elnök, Mohamed Nasíd nagy vihart kavart, amikor beiktatási beszédében kifejtette: a turizmusból származó bevételek egy részét (az ágazat az ország GDP-jének harminc százalékát adja) olyan alapba fekteti, amelyből új földterületet vásárol majd országa számára. Indiában, Srí Lankán és Ausztráliában érdeklődött lehetséges helyszínek felől; elmondása szerint a Srí Lanka-i elnök kifejezetten örülne az új lakóknak. Múlt héten ennél valamivel optimistább tervet mutatott be: tíz év múlva a Maldív-szigetek lesz az első teljesen szén-dioxid-kibocsátás-mentes ország a világon. A New York Timesnak nyilatkozva kifejtette továbbá, hogy a Maldív-szigetek tárt karokkal vár minden tudóst, aki a klímaváltozást vagy a tengerszint emelkedését szeretné tanulmányozni, hiszen az ország léte függ az eredményektől.

Nasheedtól megkérdezték, nem csupán PR-trükk-e a költözésről szóló bejelentés, hogy az iparosodott országokat megszégyenítse és a globális felmelegedés elleni cselekvésre ösztönözze. - Persze. Az a cél, hogy tudatosítsuk bennük: ez túl nagy ár - válaszolta, ám hangsúlyozta, hogy mindent komolyan gondol. Sarkos és néha túlzónak tartott kijelentéseivel elérte, hogy a világ felfigyeljen a problémára. Al Gore egykori amerikai alelnök a kongresszusban a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését előíró törvényjavaslat mellett érvelve a Maldív-szigetekkel példálózott. (A csendes-óceáni Kiribati elnöke is bejelentette, hogy ugyanilyen okból országa elköltöztetésén gondolkodik, de ez nem kavart akkora port.)

 

 

 

A költözés ötletét nem mindenki fogadta örömmel. A lakók nagy része nem szeretné elhagyni hazáját, sokak szerint pedig a borús kijelentések árthatnak a turizmusnak. Bár a süllyedés veszélye eddig sem volt ismeretlen: Maumun Abdul Gayum, a szigeten harminc éven át uralkodó diktátor már 22 évvel ezelőtt igyekezett felhívni az ENSZ figyelmét a tengerszint emelkedésére. A kijelentései miatt "őrült tudósnak" tartott utódja, a 41 éves egykori újságíró Nasíd éveken át az ellenzék fontos alakja volt, amiért börtönbüntetésben és kínzásban is része volt.

Az országban tavaly tartották az első demokratikus elnökválasztást. A lakosság még csak ismerkedik a szabadsággal, az ország pedig a tenger fenyegetésén kívül számos társadalmi problémával is küzd. A turizmusból származó bevételek ellenére a lakosság fele naponta kevesebb mint két dollárból él, a fővárosban egyre nagyobb gond a droghasználat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.