'Az USA Izrael mellett áll'
Joe Biden, aki Barack Obama elnökké választása óta a legmagasabb rangú amerikai kormányzati politikus, aki a zsidó államba látogat, tárgyalásai során a 14 hónapja megrekedt izraeli-palesztin béketárgyalások újrakezdését szorgalmazza.
Az Egyesült Államok Izrael mellett áll, ha a zsidó állam biztonságáról van szó – jelentette ki Biden kedden Jeruzsálemben, miután megbeszélést folytatott Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel. Biden újságírók előtt leszögezte: az amerikai-izraeli kapcsolatok sarokköve Washington „teljes és fenntartás nélküli” elkötelezettsége Izrael biztonsága mellett. Az izraeli kormányfővel együtt tartott sajtótájékoztatóján kitért arra is, hogy az Egyesült Államok eltökélt szándéka megakadályozni, hogy Irán nukleáris fegyverhez jusson.
Az iráni atomvitával kapcsolatban Netanjahu elmondta, hogy nagyra értékeli az amerikai kormány erőfeszítéseit az Irán elleni szankciók megszigorítása érdekében. – Minél súlyosabbak ezek a büntetőintézkedések, annál valószínűbb, hogy Irán kénytelen lesz dönteni: atomprogramját vagy jövőbeli stabilitását helyezi előbbre – mondta. Biden Netanjahuval folytatott tárgyalásán hangsúlyozta: Washington támogatja azokat, akik "hajlandók kockázatokat vállalni a békéért", és biztos abban, hogy Izrael erre készen áll.
Az amerikai alelnök előzőleg Simon Peresz izraeli elnökkel találkozott. Megbeszélésük előtt az amerikai politikus arról beszélt, hogy most "igazi lehetőség" kínálkozik a béke megteremtésére az izraeliek és a palesztinok között. Úgy vélekedett, hogy az izraeli és a palesztin nép érdekei inkább egybeesnek, mint különböznek.
Biden örömét fejezte ki amiatt, hogy Izrael és a palesztinok közvetett béketárgyalásokat kezdenek. Hozzátette: reméli, hogy ez a folyamat segítheti eloszlatni az elmúlt években felgyülemlett bizalmatlanságot, és végső soron a közvetlen tárgyalások megkezdését eredményezi majd. A washingtoni Fehér Ház hétfőn jelentette be, hogy megállapodás született a közvetett párbeszédről George Mitchellnek, az amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjának a közreműködésével. Mitchell a következő hetekben Izrael és a palesztin területek között fog ingázni, s közvetít a tárgyalásokban. Joe Biden személyében Barack Obama hivatalba lépése óta a legmagasabb rangú amerikai politikus látogatott el Izraelbe. Az alelnök szerdán továbbutazik a ciszjordániai Rámalláhba és a palesztin területekre, hogy tárgyaljon Mahmúd Abbász palesztin elnökkel és Szalám Fajjád kormányfővel.
Egy ezzel párhuzamos bejelentés szerint Izrael jóváhagyta, hogy zsidó telepesek számára 1600 új lakást építsenek Kelet-Jeruzsálemben. Az izraeli belügyminisztérium szerint az új házakat Ramat Slomo negyedben fogják felhúzni ultra-ortodox zsidók számára. Efrat Orbach, a minisztérium szóvivője szerint a döntés 60 napig megfellebbezhető. Kelet-Jeruzsálemet a palesztinok leendő fővárosuknak tekintik. A városrészt 1967óta megszállva tartó izraeliek ottani építkezéseit a palesztinok és a nemzetközi közösség telepes politikaként értékelik.
Erakat szerint a lépés lerombolja a közvetett tárgyalások újabb fordulójához szükséges bizalmat. "A jeruzsálemi építkezésről hozott döntés azt jelenti, hogy amerikai erőfeszítések már azelőtt kudarcot vallottak, hogy a közvetett tárgyalások elkezdődtek volna" - jelentette ki Nabil Abu Rudeina, a Palesztin Hatóság elnökének szóvivője. - "Egyértelmű, hogy Izrael nem akar békét, vagy tárgyalásokat. Az amerikai kormányzatnak késedelem nélkül válaszolnia kell az izraeli provokációra és sürgősen dönteni kell a hatékony fellépésről" - tette hozzá.
Izrael és a palesztinok a héten egyeztek bele a megfeneklett béketárgyalások újrafelvételébe. A megbeszéléseket a tervek szerint George Mitchell amerikai közel-keleti különmegbízott közvetítésével fogják folytatni. Hétfőn Gilad Erdan izraeli környezetvédelmi miniszter bejelentette, hogy a megszállt Ciszjordániában, Betlehem közelében 112 új lakás épül Beit Ilit zsidó telepen. A lépés ellen a palesztin vezetők élénken tiltakoztak.
Az izraeli kormány november végén jelentette be, hogy 10 hónapra felfüggeszti a zsidó telepek bővítését. A moratórium azonban nem vonatkozik sem Kelet-Jeruzsálemre, sem a Ciszjordániában folyamatban lévő mintegy 3000 építési munkálatra, sem pedig középületekre. Netanjahu kezdettől fogva elutasította az Obama-kormány azon követelését, hogy teljes egészében állítassa le a zsidó telepek építését a megszállt területeken, ami miatt hűvössé vált a két ország viszonya.