Zuschlag-per: állítások és cáfolatok

Folytatódott Zuschlag János és társainak pere Kecskeméten. Az elsőrendű vádlott részben elismerte büntetőjogi felelősségét, de konkrét kérdésekre nem kívánt válaszolni. Védte vádlott társait és a pályázatok utólagos finanszírozásával indokolta a kialakult elszámolási rendszert.

Nagy érdeklődés mellett került sor kedden reggel Kecskeméten, a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon Zuschlag János volt szocialista párti országgyűlési képviselő meghallgatására. Mint ismeretes, a több mint egy éve előzetes letartóztatásban lévő volt országgyűlési képviselőt és hét társát bűnszervezetben, különösen nagy értékre elkövetett csalással, további nyolc személyt pedig csalással, okirathamisítással, valamint bűnpártolással vádolnak.

Zuschlag János elsőre megtagadta a vallomástételt. Azt monda: fenntartja a jogot, hogy a per későbbi szakaszában nyilatkozatot tegyen. A bírói tanács elnöke ezt követően felolvasta Zuschlagnak a nyomozati szakban tett vallomását. Az anyagból kiderült: Zuschlag az ügyészségen több alkalommal nem tett vallomást, majd fél év előzetes letartoztatást követően nyilatkozatot tett. Ebben felvázolta a nagyobb ifjúsági szervezetek felépítését, finanszírozását. Elmondta: a rendszer kezdetektől átpolitizált volt, a gondok 2002-től kezdődtek, mert a megítélt pénzek legtöbbször a rendezvények megrendezését követően érkeztek, ezért más szervezet támogatásából, vagy zsebből finanszírozták az aktuális költségeket. Hozzátette: ebből végül elég nagy káosz alakult ki, több esetben azt sem lehetett tudni, hogy melyik rendezvény miből lett kifizetve.

Ezt követően a bíróság lejátszott néhány lehallgatott telefonbeszélgetést, amely Zuschlag János és titkárságvezetője, Lados István - a per másodrendű vádlottja - között zajlott. Ezekben a beszélgetésekben Zuschlag az egyesületekkel és pályázatokkal kapcsolatos adatok és iratok eltűntetésére utasította Ladost. A felvételek megismerését követően Zuschlag felállt és nyilatkozni kívánt, amelynek a bíró helyt adott. Zuschlag azt mondta: egy rendbeli csalásban, illetve bűnpártolásban elismeri a büntetőjogi felelősségét, de tagadta azt, hogy mindezt üzletszerűen, bűnszervezetben követte volna el. Úgy fogalmazott: soha nem tapsolták el, és nem használták fel magáncélra a pályázati támogatásokat, azokat minden esetben baloldali ifjúsági rendezvényekre fordították. Hozzátette: előfordult, hogy a kiírástól eltérően használtak fel pályázati pénzeket, de ezt a rendszert az utólagos finanszírozás, a szükség szülte. Véleménye szerint az egyesületek elnökei nem voltak tisztában azzal, hogy szabálytalan beszámolókat adnak be, hiszen ott voltak azokon a rendezvényeken, amelyről az elszámolások szóltak.

Krausz Csaba, a per kilencedrendű vádlottja, a Nemzeti Civil Alapprogram egyik kollégiumi tagja, közbenjárásukkal csak segítették a rendezvények megvalósulását, de nem követtek el bűncselekményeket. Zuschlag hangsúlyozta: a tanúk több esetben is ellentmondásosan és tévesen nyilatkoznak tevékenységéről. Példaként említette, hogy titkára vallomásával ellentétben nem pályázati pénzből, hanem saját forrásból utazott nyaralni Zanzibárba.

Lados állításai és a cáfolatok

Lados István - Zuschlag János országgyűlési képviselő egykori titkárságvezetője, a per másodrendű vádlottja - nyolc napon keresztül válaszolt a bíróság és a védők kérdéseire. A tizenhat vádlott közül azért őt hallgatta meg elsőként a bíróság, mert a huszonhat éves fiatalember a nyomozás során teljes körű, minden vádpontra kiterjedő beismerő vallomást tett.

Elmondása szerint Zuschlag a beosztottjaként kezelte, nem tartozott a bizalmi körébe. Munkája során pályázati beszámolókat, valamint az elszámoláshoz szükséges számlákat kellett kiállítania, és csak később jött rá, hogy a megjelölt rendezvények nem lettek megtartva. Lados azt állította: a fiktív számla-, valamint pályázatkészítésről Arató Gergely - az oktatási tárca jelenlegi államtitkára - Zuschlag képviselői irodatársa is tudott. Kijelentette azt is: a Táncsics Alapítvány egyik pályázatának kizárólag a kampányfinanszírozás volt a célja. Elmondta továbbá: főnöke jó néhány éve részt vett a Vas megyei MSZP szervezetek fiktív tagbeléptetéseiben, de a rendőrségi vizsgálatok azért nem vezettek eredményre, mert Zuschlag egy megrendezett autófeltörés során eltüntette a hamis taggyűlési jegyzőkönyveket. Lados arról is beszélt, hogy főnöke nem tartott az egyesületi vizsgálatoktól, mert magas rangú rendőrségi kapcsolataira hivatkozva elhunyt, illetve külföldön bujkáló személyekre terelte volna a gyanút. Vallomásában többször is megemlítette: Zuschlag elmondása szerint Szilvásy Györgytől tudott arról, hogy lehallgatják, ezért a munkatársainak és bizalmi partnereinek új telefonokat és SIM kártyákat szerzett be.

2007-ben, miután az ügyészség átvette a nyomozást a rendőrségtől és megkezdődtek az összehangolt házkutatások az érintett civil szervezeteknél, Lados -Zuschlag segítségével - Romániába szökött. Lados István - Zuschlagra hivatkozva - azt is nyilatkozta, hogy a szocialista párt összesen mintegy százötvenmillió forintot különített el a büntetőügy költségeire, valamint az okozott kár megtérítésére.
Arató Gergely, Baja Ferenc, a Táncsics Alapítvány korábbi kuratóriumi elnöke, Szilvásy György, valamint az MSZP cáfolták Lados állításait.

Zuschlag János a vádlottak padján
Zuschlag János a vádlottak padján
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.