Zugírászkodott a fideszes honatya?
Az országgyűlés mentelmi bizottsága kedden nem csupán Juhász Ferenc egykori szocialista honvédelmi miniszter ügyében – akit az ügyészség hűtlen kezelés gyanúja miatt hallgatna ki gyanúsítottként -, hanem Dr. Horváth Zsolt fideszes honatya ügyében is a mentelmi jog felfüggesztését kérte a parlamenttől. Ez utóbbi különösen azért érdekes, mivel a kormányváltás óta most először fordul elő, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség közvádas ügyben egy fideszes képviselő kiadását kéri.
A veszprémi Horváth Zsolt megkeresésünkre közölte: nem tudja, milyen büntetőügyről lehet szó, éppen ezért részt kíván venni a mentelmi bizottság mai ülésén, és csak az ügyészségi iratok megismerése után kívánja kommentálni az esetet.
Információink szerint arról az eljárásról van szó, amit Bősze Ferenc veszprémi ügyvéd feljelentése alapján indított meg az ügyészség. Bősze kérdésünkre elmondta: Horváth Zsolt kültagja annak a Trend és Turizmus Bt.-nek, amely 2007 januárjától 2008 decemberéig képviselet nélküli jogi tanácsadásra kötött szerződést a veszprémi kistérségi többcélú társulással. A kontraktus szerint azzal bízták meg a vállalkozást, hogy a társulás területfejlesztési feladatainak elvégzése során jogi tanácsadási, szerződéskötés előkészítési, illetve közbeszerzési eljárásokon való részvétel eseteiben jogi tanácsadási feladatokat végezzen havi nettó 75 ezer forintért. A szerződést Horváth Zsolt írta alá, a munkát is ő végezte el.
Bősze álláspontja szerint azonban a szerződés törvénysértő volt, mivel betéti társaság állandó megbízással nem végezhet jogtanácsosi tevékenységet. Az ügyvéd szerint erről a jogászi végzettségű Horváth Zsoltnak is tudnia kellett, ha máshonnan nem, hát a cégbíróság 2005. február 3-ai végzéséből, amelynek indoklásában hiánypótlásként arra kötelezték a honatya bt.-jét, hogy törölje a tevékenységi körök közül a jogi tevékenységet, mivel azt gazdasági társaság formában nem lehet végezni. A betéti társaság egyébként eleget is tett a cégbírósági felszólításnak.
Bősze Ferenc kérdésünkre elmondta, álláspontja szerint Horváth Zsoltnak - aki a kérdéses időszakban nem szerepelt az ügyvédi kamarai névjegyékben – a ténykedése kimeríti a zugírászat fogalmát, amit a büntető törvénykönyv három évig terjedő szabadságvesztéssel szankcionál. A Trend és Turizmus Bt. végül nem töltötte ki a szerződésben meghatározott teljes időt, a társulás később új kontraktust kötött egy ügyvédi irodával, amely havi nettó 50 ezer forintért vállalta el a megbízást.