Zika-veszély miatt hirdethet szükségállapotot hétfőn a WHO
A lázzal, kiütéssel, fejfájással, kötőhártya-gyulladással vagy ízületi fájdalommal jelentkező kór vírusával már több európai polgár is megfertőződött, olyanok, akik Dél-Amerikában, illetve Dél-Ázsiában jártak – írta lapunkhoz eljuttatott közleményében az Országos Epidemiológiai Központ.
Németországban két ilyen esetet diagnosztizáltak, az utazók 2015 decemberében Haitin jártak. Hollandiában hat Suriname-ból hazatért utazónál igazolták a fertőzést. További egy esetre Finnországban derült fény, a beteg a Maldív-szigeteken fertőződött meg 2015 júniusában. Egy dán férfi pedig két hónapos dél-amerikai körútján fertőződött. 2014 decembere óta az Egyesült Királyságban 5 importált esetet regisztráltak, a betegek Kolumbia, Guyana/Suriname, illetve Mexikó/Venezuela területén szedték össze a fertőzést.
Mint írják: a fertőző betegség behurcolásának kockázata Magyarországra rendkívül alacsony, de nem zárható ki. Hazánkban a járványügyi felügyeleti rendszerben még nem szereztek tudomást Zika-vírus-fertőzésre gyanús megbetegedésről.
Brazíliában a Zika-vírus-fertőzéssel térben és időben összefüggően nagyszámú kisfejűséggel született újszülöttet regisztrálnak. A betegség megelőzésére nem áll rendelkezésre védőoltás, nincs célzott terápia.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) január közepén frissítette ajánlását a Zika-vírus-fertőzéssel érintett területre utazók számára. Az ÁNTSZ – az ECDC ajánlásával egybehangzóan – valamennyi külföldre készülő várandós, illetve gyermekvállalást tervező nőnek javasolja, hogy elindulás előtt tájékozódjanak arról, hogy a célország érintett-e a Zika-vírus-járványban.
Ha a célországban a vírus intenzíven terjed vagy szórványos megbetegedéseket észleltek, vegyék fontolóra az utazás elhalasztását (különösen az első esetben).
Az aktuális járványügyi helyzetről az ÁNTSZ, illetve az Országos Epidemiológiai Központ honlapján található információ.