Wieszt János és két vesztegetést színlelő ügyvéd a vádlottak padján
Fontosabb ügyekben eljáró hivatalos személy által elkövetett vesztegetéssel vádolta meg szerdán a Központi Nyomozó Főügyészség Wieszt Jánost, Újbuda Önkormányzatának egykori vagyongazdálkodási bizottsági elnökét, két ügyvéd, dr. Dr. B. Péter András és dr. B. Sándor ellen pedig vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedésért emeltek vádat a Fővárosi Törvényszéken.
A Központi Nyomozó Főügyészség közleményében emlékeztet arra, hogy dr. G. István Bertalan vállalkozó még 2010 májusában tett feljelentést Wieszt János ellen. A feljelentéséhez egy rejtett kamerával készült felvételt is csatolt, amelyen az látható, hogy Wieszt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara egyik épületében 2,2 millió forintot vett át tőle. (A felvételt néhány nappal azután, hogy feljelentést tett, az interneten nyilvánosságra hozta.)
A Központi Nyomozó Főügyészség korrupcióellenes osztályának nyomozása a következőket állapította meg. G. István Bertalan vállalkozó 2005 októberében vételi ajánlatot adott be a XI. kerületi önkormányzathoz az általa bérelt Bartók Béla út 14. alatt lévő üzlethelyiségre. Pár nappal később felkereste őt dr. B. András Péter ügyvéd, az újbudai önkormányzat jogi bizottságának külsős tagja – és közölte vele, az adásvétel csak úgy jöhet létre, ha fizet neki 8,5 millió forintot. Az ügyvéd sejtetni engedte, hogy a pénzt a döntésre jogosult illetékeseknek adja tovább. A vállalkozó fizetett, a szerződés novemberben meg is köttetett az önkormányzattal.
Másfél évvel később, 2007 nyarán G. vételi szándékot jelentett be egy másik általa bérelt Bartók Béla úti ingatlanra is. Ekkor már Wieszt János kereste őt meg, aki a kérdéses időben az önkormányzat vagyongazdálkodási bizottságának elnöke volt. Személyes találkozójukon Wieszt előbb 1,5, majd 2,2 millió forintot kért G. István Bertalantól azért, hogy az önkormányzat a bérleményt a cégének eladja. G. elfogadta a bizottsági elnök feltételeit, ám rejtett kamerával rögzítette a pénzátadást.
Miután 2007 októberében az önkormányzat és G. megkötötték a második Bartók Béla úti ingatlan adásvételéről szóló szerződést, Wieszt további egymilliót követelt a vállalkozótól, ő azonban ekkor már nem volt hajlandó fizetni.
Amikor az újbudai vesztegetési ügyet a Hír Tv nyilvánosságra hozta, Wieszt előbb mindent tagadott, majd azzal védekezett, hogy személyes kölcsönt rendeztek, azt vette fel G. titokban. Az ügyészség azonban nem hitt neki, 2010 júniusától novemberéig előzetesben tartották, majd házi őrizetbe került.
A nyomozás közben derült ki, hogy nemcsak Wieszt és dr. B. András Péter kértek pénzt azért, hogy az önkormányzat a kérelmező számára kedvező döntést hozzon bizonyos ingatlaneladási ügyekben. D. Zoltán László vállalkozó a XI. kerületi önkormányzat által kiírt pályázaton akarta megszerezni egy Kosztolányi Dezső téri ingatlan bérleti jogát. Megkereste a korábban más ügyekben az érdekében eljárt ügyvédet, B. Sándort, aki kis idő múltán azt közölte vele, hogy ötmillió forintot kell fizetnie, amit majd ő a megfelelő helyre eljuttat, és akkor minden rendben lesz. D. félmilliót készpénzben átadott az ügyvédnek, a többit pedig másnap a számlájára utalta. Három hónappal később D. aláírhatta a szerződést az önkormányzattal.
Nagyon úgy fest azonban a helyzet, hogy ügyvédje alaposan átverte a vállalkozót, s a megfelelő helyre továbbítandó kenőpénz gyanánt átvett összeget teljes egészében ő tette zsebre.
A hatályos törvényi szabályozás értelmében Wieszt és társai ügyét soron kívül kell tárgyalnia a törvényszéknek.