Weiszenbergert két és fél év börtönre ítélték
Az ítélőtábla a hivatalos személy által elkövetett vesztegetés vádja alól a harminchárom éves fiatalembert felmentette, mondván: a kistérségi megbízottak nem tekinthetőek hivatalos személynek. Az ítélőtábla ezzel megváltoztatta a Bács-Kiskun Megyei Bíróság ítéletét, amely hivatalos személyként öt év börtönbüntetésre és öt év közügyektől eltiltásra ítélte Zuschlag János egykori kiskunhalasi frakciótársát.
Az ítélet nem jogerős, mert az ügyészség bejelentette, a Legfelsőbb Bírósághoz fordul. A harmadfokú eljárásra ez esetben lehetőség van, mivel az első és másodfokú ítélet ellentétes egymással.
Weiszenberger neve a Zuschlag János és társai elleni nyomozás során merült fel, majd ügyét elkülönítették az alapítványi csalásoktól.
Egy felvétel buktatta le
A vádat egy rejtett kamerás felvétel alapozta meg, amelyet a kunfehértói Rózsa Motel bérlője, F. Károly készített azért, hogy viszont tudja zsarolni Weiszenbergert, aki a korábban ajánlott részére egy vissza nem térítendő fejlesztési pályázati lehetőséget, majd a nyertes pályázatból öt millió forintot visszakövetelt. (A Rózsa Motel több mint 31 millió forintos fejlesztésre pályázott és 2004-ben 17 millió 182 ezer forint vissza nem térítendő támogatást kapott a település-felzárkóztatási célelőirányzatból). Mivel F. Károly nem volt hajlandó a pályázati pénzből visszatéríteni, felvett egy beszélgetést, amelyen a kistérségi megbízott egy másik vállalkozónak is pályázatok bonyolítására ajánlkozott jutalék fejében. A felvétel szerint a pénzt az általa nem ismert döntéshozóknak kell majd visszaosztania.
A felvétel miatt Weiszenberger az ügyészségen beismerő vallomást tett, majd lemondott a tárgyalás jogáról és szerette volna ha ügyét - az enyhébb büntetés reményében - gyors eljárásban bírálják el.
Csak mese volt?
Fodor Endre bíró - aki a Zuschlag-per bírája is - azonban nem találta meggyőzőnek Weiszenberger beismerő vallomását, ezért hagyományos tárgyalásra utalta az ügyet. Weiszenberger ugyanis a nyomozás során elismerte: nyerészkedni akart, később azt vallotta, hogy csak blöffölt, majd azt mondta, csupán egy Mercedes személygépkocsit szeretett volna vásárolni. Legvégül viszont azt állította, mindaz amit mondott csak "mese" volt, hiszen semmiképpen nem tudta volna befolyásolni a pályázatok elbírálását.
Weiszenberger védője a döntést megtámadta és indítványozta az eljárás felfüggesztését, mert véleménye szerint az Alkotmánybíróságnak kellene állást foglalni abban a kérdésben, hogy ugyanaz a bíró, aki a gyorsított eljárásban is közreműködött tárgyalhatja-e tovább védence ügyét? A Szegedi Ítélőtábla az indítványt elutasította.