Iszapkatasztrófa: stabil állapotban a sérültek
Stabil állapotban vannak az iszapömlés Honvédkórházban kezelt sérültjei, miután szerdán mindannyian túlestek a szükséges műtéti beavatkozásokon - közölte Grósz Andor, a kórház megbízott főigazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján. A kórházba szállított tíz sérült közül ketten vannak még súlyos, nem életveszélyes állapotban. Mindkettejüket égési sérülésekkel kezelik. Zsíros Lajos, a traumatológiai osztály vezetője elmondta, hogy csütörtökön két idősebb beteget el tudtak volna engedni, de nekik az volt a kérésük, hogy néhány napig, amíg a lakásukat kitakarítják, még maradhassanak, ezért hétfőig nem bocsátják el őket.
Eközben az országos katasztrófavédelmi főigazgató, Bakondi György csütörtökön Ajkán kijelentette: műszaki-technológiai és emberi mulasztás lehetett a katasztrófa okozója. A vezérőrnagy közölte, megfelelő erőkkel és eszközökkel zajlik a kárelhárítás és a mentés, újabb katasztrófa veszélye nem áll fenn. A Veszprém megyei Bánhalma térségében egy 20 hektáros területre vezetik a Marcal vörösiszappal szennyezett vizét, és azt a tározóban mentesítik. Emellett sok ezer tonnányi gipszet adagolnak az érintett folyók vizébe - tette hozzá.
A timföldgyár műszakilag minden erejét és eszközét mozgósította, hogy a kormányzat által támasztott követelményeknek megfeleljen - mondta a főigazgató. Közölte: csütörtökön döntöttek egy bekötőút építéséről Kolontár és a 8-as főút között, amelynek estig el kell készülnie. Az útépítés az anyagszállítás zavartalansága miatt vált szükségessé, ugyanis a régi utat félméteres iszap és sár borítja.
Kontrát Károly belügyi államtitkár, Kovács Zoltán kormányzati kommunikációs államtitkár és Bakondi György csütörtökön Ajkán tájékozódott a kárelhárítás műszaki- technológiai megoldásairól és a mentési munkálatokról. A megbeszélésen meghallgatták a megyei védelmi bizottság elnökének, a megbízott megyei rendőrfőkapitánynak és a környezetvédelmi hatóság képviselőjének a jelentését.
A találkozón részt vett Tolnay Lajos, a MAL Zrt. elnöke és Bakonyi Zoltán, a timföldgyár vezérigazgatója, ők az alkalmazott műszaki megoldásokról, az esetleges további kiömlés megakadályozását elhárító munkálatokról és a más kazettákban fellelhető vizek tisztításáról adtak tájékoztatást.
Sok feladatot kell mielőbb elvégezni: rendkívül fontos a lakóházak, utcák mentesítése, és ezzel összefüggésben az emberek ideiglenes elhelyezése, továbbá a mentőcsapatok ellátása eszközökkel és anyagokkal. Döntő a biztonságos műszaki megoldások alkalmazása a gátszakadás helyszínén, hogy többé ilyen katasztrófa ne következhessen be, valamint mentesíteni kell az élővizeket - közölte Bakondi György.
A szintén Ajkán tartózkodó Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár szerint az ajkai timföldgyár vezetése rosszul kezdte az iszapkatasztrófa kezelését, mert - mint fogalmazott - ha valakik, akkor nyilván ők felelősek a történtekért, pontosabban a technológiájuk és emberi feltételeik. Emlékeztetett arra, hogy a cég vezetője hétfőn a katasztrófa okaként még a sok esőre hivatkozott, illetve azt mondta, hogy a lúgos vörösiszap nem jelent veszélyt az emberre.
Kovács Zoltán rámutatott: ismereteik szerint nincs olyan természeti ok, amely ezt a katasztrófát kiváltotta, tehát technológiai-emberi hibára lehet gyanakodni. De ezt a Nemzeti Nyomozó Iroda kideríti majd. Az államtitkár biztos abban, hogy a cégvezető többszörösen megbánta már a hétfői nyilatkozatát. Mindazok után, amit tapasztalnak, hogy mekkora kárelhárítás zajlik, milyen erőfeszítéseket kell tenni a folyóvizeken és mennyien vannak kórházban, minden bizonnyal többször megbánták már a hétfői nyilatkozatot és a kiadott közleményt. Kovács Zoltán hangsúlyozta: a kormány minden tőle telhetőt megtesz a kármentés érdekében, de vizsgáltatja az okokat és a felelősséget is.