Vona Gábor: a Jobbik számára érték az önkormányzatiság

Az önkormányzatok hatékony működéséhez jó törvényi környezet, megfelelő anyagi forrás, valamint olyan irányító elvek kellenek, amelyek a helyhatóság vezetőinek nyújtanak útmutatást - jelentette ki Vona Gábor.

A Jobbik elnöke a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Érpatakon járt, ahol az ellenzéki párt együttműködési megállapodást írt alá a község által indított, úgynevezett érpataki modell országos hálózatával.

Az eseményt megelőző sajtótájékoztatón Vona elmondta, a kormány elvétette azt az arany középutat, amelyet az állami központosítás és az önkormányzatiság között meg kellett volna találnia. Értékelése szerint a helyhatóságok jó működtetéséhez az első két feltétel hiányzik, míg az önkormányzati vezetőket irányító elvekre jó példa lehet az érpataki modell.

Vona Gábor a megállapodás szimbolikus eseménynek nevezte, hozzátéve, hogy az együttműködés a Jobbik és a kezdeményezést elindító érpataki önkormányzat régóta zajlik. A Jobbik az önkormányzatokra vonatkozó programjának létrehozása során sokat merített az érpataki modellből, a cél a már meglévő együttműködés szentesítése - fogalmazott az ellenzéki párt vezetője.

A modell lényege, hogy a település vezetőinek és a közügyekkel kapcsolatban lévő hivatásos köztisztviselőknek először az adott település rendjének kialakítására, fenntartása és megszilárdítása a feladatuk, ezután kezdődhetnek el a különböző fejlesztések és a beruházások. A helyhatóság vezetőinek "élen járva" kell felvállalni a szükséges konfrontációkat a hatóságokkal, alkalmazni a meglévő jogszabályokat, és elsőnek mindig a legrenitensebb, legbomlasztóbb személyeket kell szembesíteni a törvényekkel jogkövetésre kényszerítve őket - olvasható az érpataki modell hivatalos honlapján.

Vona Gábor megjegyezte, a modell elsősorban önkormányzatiságról szól, de az ebből szerzett tapasztalatokat hasznosítani lehet a cigány-magyar együttélés "fontos és égető problémájának" megoldásában is. Érpatakon ezzel kapcsolatban rengeteg tapasztalat gyűlt össze és ezeket ez pedig a párt leendő polgármesterei számára a későbbiekben követendő példa lehet - tette hozzá.

Orosz Mihály Zoltán, Érpatak független polgármestere a sajtótájékoztatón elmondta, a modellt több településen alkalmazzák már, úgynevezett bázisokat alakítottak már ki többek közt Debrecenben, Konyáron, Miskolcon, Jászberényben, Hejőszalontán, Gyöngyösön és Cegléden is. A kezdeményezéshez helyi lakos, képviselő-testületi tag és települési polgármester egyaránt csatlakozhat, számukra az erkölcsi támogatás mellett gyakorlati segítséget is nyújtanak - közölte Orosz Mihály Zoltán.

A tájékoztatót követően a meghívott hálózati tagok egy stratégiaismertető rendezvényen vettek részt, ahol tapasztalatokat cseréltek és elemezték a működés során a hatóságokkal felmerült problémáikat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.