Vizsgálják a válság munkaerőpiaci hatásait

A munkaügyi tárca a nagyfoglalkoztatók bevonásával karácsonyig felméri, hogy milyen hatást gyakorol a gazdasági krízis a munkaerőpiacra - jelentette ki a minisztérium államtitkára csütörtökön a Heves megyei Dormándon.

A tárca folyamatos kapcsolatot tart fenn a nagyfoglalkoztatókkal, annak érdekében, hogy ne halasszák el tervezett beruházásaikat. Az elképzelések között szerepel az átmeneti részmunkaidős vagy a részfoglalkoztatás ösztönzése - közölte az önkormányzati fórumon az MTI érdeklődésére Korózs Lajos. Ugyanakkor törvényi korlátok is akadályozzák a beavatkozást. Ugyanis ma a munkahelymegtartó támogatás plafonja cégenként 50 millió forint, ami egy több ezer embert foglalkoztató vállalkozás esetében nem jelent valódi ösztönzést. Személyes véleménye szerint ezt a maximumot el kell törölni - hangsúlyozta a politikus.

Elmondta, hogy a tervezett intézkedések között szerepel térségi válságkezelő alapok létrehozása, illetve járulékkedvezmények juttatása a foglalkoztatóknak a munkahelyek megtartása érdekében. Ugyanakkor bértámogatást vehetnének igénybe azok a munkáltatók, akik vállalják csoportos leépítés keretében elbocsátott dolgozók foglalkoztatását - mondta.

Szintén a foglalkoztatási helyzet javítását szolgálja - folytatta - az Út a munkához Program, amelynek keretében a munka világába kívánják integrálni a rendszeres szociális segélyből élőket. A 230 ezer segélyezett 62-63 százaléka egyébként az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon él, vagyis az ország szociális és foglalkoztatási szempontból leghátrányosabb helyzetű területein.

A szaktárca célja az, hogy a jelenlegi 230 ezerről 100 ezerre csökkenjen a segélyezettek száma, a többiek úgynevezett rendelkezésre állási támogatásban részesüljenek, vagy közcélú, közhasznú foglalkoztatásban vegyenek részt. Ennek elősegítésére, a ma segélyezésre szolgáló éves keret felét, vagyis 47,6 milliárd forintot jövőre a rendelkezésre állási támogatásra, vagy foglalkoztatásra vehetik igénybe az önkormányzatok, kistérségek. Mindezt a tervek szerint háromezer, a foglalkoztatást szervező szakember segíti majd a településeknél, illetve a kistérségeknél, és a családsegítő szolgálatokat is meg kívánják erősíteni 300 alkalmazottal. A közfoglalkoztatás keretében minimum 30, napi 6 órát jelentő munkához juthatnak a munkanélküliek. Vagyis munkáért munkabér jár majd, illetve a foglalkoztatás ideje beszámít a nyugdíjszerzéshez szükséges szolgálati időbe - mondta Korózs Lajos.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.