A célkeresztben Sukoró, Sanghaj, Moszkva és az Omninvest
Papcsák Ferenc pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta: ezen ügyekben a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok közvetlenül érintettek.
A kormánybiztos leszögezte, közös az ügyekben, hogy a két korábbi kormány megtárgyalta azokat, döntést hozott és a "nemzetközi érintettség is fennáll": a legtöbb esetben államközi, illetve a legmagasabb szinten, többször is Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon személyes részvételével zajlottak a tárgyalások az amerikai, izraeli, kínai és orosz üzleti partnerekkel.
Azért is kellett bevonni a KEHI-t a vizsgálatokba - fűzte hozzá - , mert az állammal több milliárdos értékben kötöttek szerződést és az állammal szerződő felek tulajdonosi háttere offshore társaságnak minősül.
A szerződéseket legmagasabb szintű - "háromezres" kormányhatározatokban rögzített - minősítéssel, titkosítással látták el - húzta alá a kormánybiztos. Kiemelte: a KEHI soron kívül vizsgálja a négy ügyet, és a feladat annak megállapítása, mekkora kár érte az államot.
Papcsák Ferenc bejelentette azt is, hogy augusztus-szeptember folyamán feljelentés-kiegészítést tesz a kormányzati negyed és a Magyar Posta székháza ügyében folyó nyomozásoknál. Ezzel kapcsolatban közölte: az állami szereplők nem segítették megfelelő mértékben a rendőrség és az ügyészség munkáját adatokkal. Ez ügyben is vizsgálódni fog a KEHI - emelte ki a kormánybiztos.
Kitért arra is, hogy megkereste a minisztereket tájékoztatást kérve, az elmúlt időszakban hány darab munkaszerződést bontottak fel, mennyit kötöttek, mekkora a végkielégítések összege. A cél itt is az, hogy megtudják, mekkora kár érte az államot az elmúlt időszakban - fogalmazott Papcsák Ferenc.
Kérdésre válaszolva azt mondta: hangsúlyozottan magánvéleménye, miszerint egyértelműen megállapítható, hogy közvetlen kormányzati irányítással történt a négy ügyben a szerződéskötést. Neveket nem kívánt mondani, annyit tett hozzá, hogy Sukoró ügyében rendelkezésre álló tárgyalási jegyzőkönyv szerint az akkori gazdasági miniszter és miniszterelnök "ráhatással bírt a tranzakcióra".
Az MSZP arra szólítja fel a kormányt, hogy "hagyja abba a politika kriminalizálását" és "foglalkozzon végre a kormányzással". A párt az MTI-hez eljuttatott közleményében kijelenti, hogy minden olyan képviselőjüket megvédik, akit "alaptalan támadások érnek".
"A Fidesz továbbra sem képes felhagyni az olyan vádaskodásokkal, amelyek semmi másra nem jók, csak hogy kriminalizálják a politikát és bemocskolják tisztességes emberek nevét" - fejti ki a párt.
Hozzáteszik: a Fidesznek hatalmas hiányosságai mutatkoznak a kormányzás területén, a kabinet ugyanis "csak kommunikál" ahelyett, hogy "felelősen vállalná" mit szeretne tenni az országgal.