Vitakultúra a hamburgeradótól az ügynökmúltig

Összetett kérdésekről vitatkozni anyanyelvünkön is komoly kihívás. Juhász Evelinnek németül kellett a titkosszolgálati papírok nyilvánosságra hozataláról beszélnie.

A Történelemórán még nem tanulta a Kádár-korszakot, a rendszerváltás után született generáció tagjaként személyes tapasztalata sincs a kommunista rezsim állambiztonságának működéséről. A húsz éves Juhász Evelinnek – két hetes felkészülés után – mégis arról kellett versenyszerűen szópárbajt vívnia a Vitázik a világ ifjúsága nevezetű nemzetközi vetélkedő magyarországi döntőjében, hogy hozzák-e teljes egészében nyilvánosságra az eddig jelentős részben zárolt állambiztonsági iratokat.

Magyarországon a titkosszolgálati és ügynökmúltat – néhány elhivatott történész tényfeltáró munkáját leszámítva – az elmúlt két évtizedben leginkább a szőnyeg alá söpörték. Esetleg leleplező botrányokhoz használták fel. Evelinnek saját bevallása szerint a legnehezebb az volt, hogy felfogja a kérdés történelmi súlyát.

– Az embereknek joguk van tudniuk, mit jelentettek róluk a Kádár-rezsim állambiztonságának besúgói, de az akták rengeteg érzékeny, a személyiségi jogok kategóriájába tartozó információt is tartalmaznak. Örülök, hogy nem nekem kell döntenem ebben a rendkívül súlyos kérdésben – mondta lapunknak a versenyt végül megnyerő bácsalmási lány, aki Baján a Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja Gimnáziumának 12. osztályos tanulója.

A Goethe Intézet és több német alapítvány keretében zajló vitaverseny további nehézsége, hogy a szócsaták németül folynak. A nyolc kelet-európai országra kiterjedő projekttel a diákokat arra szeretnék ösztönözni, hogy mélyebb ismereteket szerezze-nek politikai és gazdasági témákban.

A budapesti döntőig vezető úton olyan kérdések kerültek napirendre, hogy töröljék-e el az állatkísérleteket, az internet ellenőrzésére hozzanak-e létre független nemzetközi szervezetet vagy Magyarországon vezessék-e be az egészségtelennek tartott élelmiszerekre kivetett „hamburgeradót”.

A szegedi egyetemre készülő Juhász Evelin azt mondja, nem szereti a hamburgert. Burgonya-chipset is évente legfeljebb egyszer eszik, mégis úgy gondolja: az államnak nincs joga beleszólni abba, hogy ki, mit eszik.

– Az egészségtelen táplálkozásra szerintem nem jelent megoldást a büntetőadó. Aki a nehéz, zsíros ételeket szereti, nem fog változtatni az étkezési szokásain. Az embereket inkább több mozgásra kellene ösztönözni – vélte a tizenegy évig szertornázó, szívesen kerékpározó lány.

Evelin egy évet Baden-Württemberg tartományban járt gimnáziumba. A Gaildorfban eltöltött időszak sokkal nyitottabbá tette a világ iránt. A vitaversenyre készülve a Németországból érkezett trénertől nemcsak retorikát tanult, hanem azt is, hogyan kell a közönség előtt gesztikulálni. No meg azt, mindig a legerősebb érvvel kezdjen, s törekedjen arra, hogy azzal is fejezze be mondandóját. A négy hónap múlva, októberben esedékes kijevi döntő még alaposabb felkészülést igényel, de rutinos fellépő-ként jól tudja: karjait sohasem szabad keresztbe tennie. Az ugyanis a bizonytalanság jele.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.