Viszontválasz: szót kért dr. Csiki-Bege Lajos
Alaposan felborzoltuk a kedélyeket Veresegyházon legutóbb megjelent „Elherdálást emleget? Hozzon jobb vevőt! – Perpatvar Veresegyházon” című szeptember 30-án megjelent cikkünkkel. A NOL-on megjelent írásunkat az Élni Veresegyházon Egyesület saját honlapján két cikkben elemzi, és lapunkban megszólalási lehetőséget kért dr. Csiki-Bege Lajos nagyvállalkozó, aki úgy érezte, hogy a megjelent írás - bár cégcsoportjának tevékenységét egyetlen nyilatkozó sem támadta, vagy kritizálta direktben - rossz fényt vet rá, és munkásságára.
dr. Csiki-Bege Lajos a környezetvédelem iránt felelősséget érző emberként túlzónak tartja a Tavirózsa Egyesület felvetéseit. Véleménye szerint a polgármester helyesen járt el akkor, amikor az érintett mocsaras, használaton kívüli területet feltöltötte és olyan iparilag hasznosítható területté alakította át, melyen ma olyan beruházások valósulhatnak meg, amely az emberek számára munkát és megélhetést biztosít és az önkormányzatnak adóbevételt jelent.
A földvásárlással kapcsolatban kifejtette: a terület ingoványos volta miatt a terüelt lakóházak építésére sohasem lesz alkalmas, ezért értéke értelemszerűen olcsóbb, mint a beépíthető telkeké. Számára többletköltséggel jár, hogy a most kezdődő beruházáshoz jobban meg kell szilárdítani majd a talajt. A nagyvállalkozó a NOL-nak elmondta, hogy 1km-es távolságon belül Szada ipari parkban már van földtulajdona, de a Veresegyházon történő beruházáshoz azért ragaszkodott, mert fontosnak érezte, hogy befizetett adójával ezt a várost segítse: hiszen itt él.
A projekthez a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől 122 millió forintot nyert, de a beruházás összértéke várhatóan 500 millió forintba kerül majd. A 40 milliós ár olcsóságáról lapunknak annyit mondott, hogy a Veresegyházon épített lakóparkja területét egy magánszemélytől: összközművel, gázzal, kábeltévé csatlakozással 5.500 Ft-ért vásárolta meg négyzetméterenként, így a mostani 3.300.- Ft-os árat éppen megfelelőnek tartja.
A cikkben említett 0 Ft-os termálvizes terület vételéről annyit mondott, hogy 2000-ben kilenc településsel együttműködve vezetője volt egy termálturisztikai programnak, mely a Veresegyházi Életmódprogram nevet viselte. A város vezetésével együtt keresték akkor a lehetőséget, hogy miként hasznosíthatnák azt a termálvizes forrást, amely egy régi kemping területén helyezkedett el, és amelyet eddig Veresegyház csak csekély mértékben hasznosított. Miután a forrással kapcsolatban 20 éve semmilyen fejlesztés nem történt, Csiki-Bege ajánlatot tett: végrehajtott volna egy 2,5 milliárdos beruházást, melynek keretén belül a térségi fürdő lehetőségét kombinálta volna szállás lehetőséggel. Magyarul: épített volna egy 100 szobás reprezentatív szállodát, melyben a forrás hozamát kihasználva a vendégek termálvízben fürödhettek volna.
A vállalkozás 100 embernek adott volna munkát, az önkormányzat éves szinten minimum 10 millió forint adóhoz jutott volna, és az eltöltött vendégéjszakák után jelentős idegenforgalmi adóbevétele és ehhez járó állami támogatás is járt volna a városnak. Cserébe a cégvezető ingyen kérte a területet, mely szerinte a legjobb esetben is csak 100 millió forintot ért. Lapunknak a 0 forintos ár korrektségét firtató kérdésünkre így válaszolt: „Jelenleg Magyarországon nagyon sok település tízszer ekkora területet is odaadna ingyen, csakhogy egy ilyen léptékű termálturisztikai beruházás megvalósuljon a településen, majd annyit még hozzáfűzött: ezt a beruházást jelenleg a Dél-Dunántúlon valósítja meg, és sajnálja, hogy most ugyanaz a csapat akarja megakadályozni az Auto-Max projektet, akik előző év decemberében a termálturisztikai programot is meghiúsították.