Visszavonulásával bírálja Derce a Fidesz-kormányt
Derce Tamás, aki 1990 óta, megszakítás nélkül Újpest polgármestere, június közepén rendkívüli hivatalvezetői értekezleten jelentette be: nem jelölteti magát polgármesterként az októberben esedékes önkormányzati választáson. Minderről az Újpesti Naplónak nyilatkozott a városvezető. Elmondta, mivel aznap egy hírügynökség újságírójával is beszélgetett elhatározásáról, nem szerette volna, ha kollégái, akikkel 20 éve, vagy rövidebb ideje dolgozik együtt, az újságból értesültek volna a döntéséről. Nem csak a munkakapcsolatok kötelezik őszinteségre, hanem azoknak a jelölteknek, akik vele együtt ringbe szálltak volna, szintén joguk van tudni erről. Újpest ugyanis kisváros, döntése adott esetben formálhatja a küszöbön álló jelöltállítást is. Mindennek ellenére a hivatalvezetői értekezleten azt érezte, közvetlen munkatársainak többségét meglepte a bejelentés.
Az okokról szólva – az 1994-ig SZDSZ-es, majd azóta független – Derce Tamás kifejtette, a tavaszi parlamenti választásnál úgy érezte, az ország nagyarányú változtatást szeretne. Akkor abban bízott, hogy a létre jött új többség munkája nyomán olyan törvények születnek, amelyek előrevetítik az amúgy nagyon várt önkormányzati reformot, amelyet Derce elsőként üdvözölt volna. Azt remélte, a változás olyan feladatot jelent majd számára is, amelyben tudása legjavát adhatja és a meggyőződésének is megfelel. Ám mivel „nem mindig a tetszése szerint alakulnak a dolgok”, arra jutott: ebben nem akar részt venni. Legyen inkább új polgármester. Hogy kit látna szívesen utódjául, a polgármester azt mondta, tudtával még egyetlen pártnál, szervezetnél sem történt meg a jelöltállítás, „tippelni pedig nem lenne szerencsés, hogy kire gondol”. Jó lenne azonban, ha Újpestnek olyan polgármestere lenne, akinek van önkormányzati és államigazgatási tapasztalata.
Azzal kapcsolatban, hogy a parlament módosította a választójogi törvényt, döntött a kisebb létszámú parlamentről éppúgy, mint az önkormányzati képviselő-testületek létszámának csökkentéséről, lerövidítette a jelöltállítás időszakát is, Derce tamás elismerte: nem minden úgy alakult, ahogyan ő szakmailag indokoltnak tartotta volna. Emlékeztetett arra, hogy az országos sajtóban is többször elmondta, a képviselő-testületek létszámának csökkentése számára a demokrácia csorbulását vetíti elő, hiszen kevesebb ember dönt majd a lakóhelyét érintő dolgokról. A törvénymódosítás számára azt is jelenti, hogy a 14 napos jelöltállítási határidővel, a kevesebb képviselővel nagymértékben szűkül a listáról bejutó jelöltek száma. Sérül a kisebb pártok, szervezetek, és kiváltképpen a civilek térnyerése, azaz képviselete. „Több mint két évtizedes politikai tapasztalattal, életismerettel nekem továbbra is más az elgondolásom” – szögezte le a polgármester. Ugyanakkor bizakodással tölti el, hogy nem csak ebből áll a kimunkálandó önkormányzati reform. Sajnálattal tölti el, hogy az ország megosztottsága az önkormányzatra is hatással volt, s a képviselő-testület is át van itatva aktuálpolitikával, ami nem jó.
Kérdésre válaszolva kijelentette, megfontolt, megérlelt és végső döntést hozott. Ugyanakkor utalt arra, 2006 októberében úgy gondolta: ez lesz az utolsó választási ciklus, amit végigcsinál, majd leköszön. Majd így folytatja: „Bevallom, közben foglalkoztatott az esetleges folytatás is. Akik jól ismernek, tudják: öntörvényű ember vagyok, akit a saját értékrendje is motivál. Eszerint most kell befejeznem. Amikor megy a szekér. Két nagy párt közvélemény-kutatásából a minap az derült ki: az újpestiek 70 százaléka most is támogat. Eszembe jutott egy 1994-es történet, amikor nyáron, nem sokkal az önkormányzati választás előtt kiléptem a remekül teljesítő, az enyémtől mégis eltérő értékeket felvállaló SZDSZ-ből. Ősszel eme háttér nélkül, független jelöltként mégis polgármester lettem. 2010-ben is érzem a támogatást, azonban elmarad a szavazatszámlálás”. Végül arra a kérdésre, mihez kezd majd, úgy fogalmazott: olyan még nem volt, hogy valami ne lett volna. „Még nem tudom. Akár nyugdíjas is lehetek”.