Veres Pálné Gimnázium: 'sima ingatlanügylet'

A fővárosi önkormányzat 39 milliót kér a belvárosi Veres Pálné Gimnázium 293 négyzetméteréért, azt is természetben.

Pénteken ismét a Fővárosi Közgyűlés elé kerül a belvárosi Veres Pálné Gimnázium épületének részleges átépítését és tulajdonmegosztását célzó előterjesztés. Az ügy a fővárosi oktatási bizottság tegnapi ülésén is napirendre került, de rövidke vita után a fideszes többség támogatta a javaslatot.

Az V. kerületi Veres Pálné Gimnázium belső udvara
Az V. kerületi Veres Pálné Gimnázium belső udvara

– Ez csak egy sima ingatlanügylet. A főváros érdeke, hogy a múltbéli gyanús ügyletek végre rendeződjenek. Az iskolának is az az érdeke, hogy csak ezzel a 300 m2-rel csökkenjen az alapterülete, egy vesztes kártérítési per nyomán ennél is többet veszthet. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KIK) hozzájárulására viszont nincs szükség – jelentette ki az ülésen az előterjesztést jegyző Csomós Miklós oktatásért felelős főpolgármester-helyettes.

Ez a cinikus hozzáállás elfogadhatatlan – kommentálja az elhangzottakat Árvai Péter, V. kerületi képviselő, aki egyúttal arra hívja fel a döntéshozók figyelmét, hogy az előterjesztés legfontosabb indokaként megjelölt kártérítési és felújítási terhek éppen a társtulajdonos céget terhelnék, hiszen éppen ő nem tartja be az évekkel ezelőtt kötött használati megállapodásban rögzített kötelezettségeit. De szerinte más gond is van az előterjesztéssel. Például az, hogy a főváros se a tantestület, se a szülői munkaközösség, se az intézményfenntartó formális hozzájárulását nem kérte az ingatlanügylethez, noha a tervezett megosztás, illetve alapterület-kiváltás alapvetően befolyásolja az oktatási intézmény működését. Mindez ráadásul ellentmond a 2006-ban az V. kerülettel megkötött vagyonátadási megállapodásnak, amelyben a főváros az iskola sértetlen megőrzését vállalta 15 évre. Ehhez képest ez a javaslat 15 százalékkal – 293 négyzetméterrel – csökkentené a gimnázium alapterületét, veszélybe sodorva akár az iskola 6 osztályos programjának folytatását is.

Árvai Péter a múlt heti V. kerületi testületi ülésen is jelezte aggályait. Rogán Antal polgármester válaszában kiemelte, hogy nem ért egyet az iskola alapterületének csökkentésével. Megítélése szerint egy ilyen döntés a KIK megkerülésével meg sem hozható a fővárosnál, így maga az előterjesztés sem születhetett volna meg, hiszen az KIK-től a főváros nem kért jóváhagyást.

A gimnázium ingatlanügyletét a nyári szünet előtti utolsó Fővárosi Közgyűlésen azzal vették le a napirendről, hogy a társtulajdonos tulajdonosi helyzetének tisztázása után visszatérnek a kérdésre. Csomós Miklós szerint erre nem is lett volna szükség, mivel az önkormányzati vagyonhasznosítás esetén ezt nem írja elő a törvény. De most már mindegy, a cég tulajdonosi háttere időközben megváltozott, így megfelel az átláthatósági követelménynek. Az ingatlan telekmegosztási engedélye viszont májusban hatályát veszti. Sietni kellene. Márcsak azért is, mivel az épület társtulajdonosa – a Veres Projekt 2007 Kft. – azzal fenyegette meg az önkormányzatot, hogy ha nem működik együtt a közös tulajdon megszüntetésében, akkor pert indít. A főváros pedig örömmel szabadulna a fenntartási költségektől és a zűrös közös tulajdontól.

A bonyolult helyzetet az egykori furcsa értékesítés idézte elő. Az állami tulajdonban lévő Corvinus Egyetem által használt épületszárnyat 2007-ben vásárolta meg a K-IMMO Ingatlanforgalmazó Kft. a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól (KVI). A cég 673 millió forintot fizetett 1506 négyzetméterért. A befektető szinte rögtön kérte az ingatlan megosztását, de csak egy használati megállapodás íródott. Néhány hónappal később a K-IMMO Kft. átadta szerzeményét a Veres Projekt 2007 Kft.-nek.

A cég egy év múltán részleges bontási és elvi építési engedélyt kért az illetékes V. kerülettől, de nem kapta meg. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) ugyanis – részben a környék lakóinak közbenjárására – védettség alá helyezte az épülettömböt. A jogerős telekmegosztási engedélyt viszont megkapták. A fővárosi önkormányzat most 39 millióért adna át további 293 négyzetmétert a gimnázium területéből nettó 39 millió forintért, amit a cég az átépítéssel, természetben fizetne meg. A főváros a tulajdonmegosztáshoz is hozzájárulna, amely megnyitná az utat a cég átépítési tervei előtt. Ritócz András cégvezető korábban azt nyilatkozta lapunknak, hogy az épületrész hasznosítása aligha oktatási célú lesz. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.