Veres János: A pénzügyi rendszer stabil
A pénzügyminiszter szerint a stabilitás fenntartását erősíti az ismét benyújtott költségvetés, amit az újabb és újabb információk birtokában fogadnak el végül. Magyarország folyamatosan tárgyal az EU-biztosokkal, az Európai bizottság illetékesével, az unió meghatározó vezetőivel. „Folynak ezekben az órákban is az egyeztetések” – fogalmazott a pénzügyminiszter, aki külön megemlítette a Nemzetközi Valutaalappal, az IMF-fel folytatott tárgyalásokat. A holnapi ötpárti konzultáción – amelynek összehívását Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kezdeményezte ma délelőtt –, a kormány tájékoztatást ad a parlamenti pártoknak az eddig megszületett részmegállapodásról, és az elkövetkező tárgyalásokról. Veres János végül arra szólított fel, hogy a pártok működjenek együtt, segítsék a stabilitás megtartását.
– Miért nem pénteken adott tájékoztatást a pénzügyminiszter az IMF-szerződés részleteiről? Minden perc, minden óra számít – így reagált a pénzügyminiszteri felszólalásra a Fidesz-frakció nevében Varga Mihály, aki szerint a kormánynak nyilván hosszú utat kell megtennie, onnan, hogy a „válság apostolainak” nevezte a Fideszt. – Miért Magyarországot sújtja a térségben a leginkább a válság, miért mi vagyunk a legsebezhetőbbek? Miért omlott össze a forint és az állampapírpiac? Miért kell most az IMF-hez fordulni? – sorolta a kérdéseket. A kormányzati felelősség, az elhibázott gazdaságpolitika beismerése nélkül „kétes, kétszínű” minden kormányzati igyekezet – fogalmazott az ellenzéki politikus, viszont tudatta: a Fidesz ott lesz az ötpárti konzultáción.
A KDNP szerint is megkésett a „hívó szó”, de üdvözlik a találkozót, amely arról szól: az ellenzék segítse a kormánypártokat – így reagált Hargitai János a pénzügyminiszter felszólalására. Ugyanakkor szerinte is beszélni kell az okokról, arról, hogy a felelőtlen költségvetési politika törvényszerű következménye a válság, a magyar családok pénzügyi biztonságát döntötték romba – aztán lehet szó a tűzoltásról.
Dávid Ibolya szerint a holnapi ötpárti tanácskozást hárompárti bocsánatkéréssel kell kezdeni: az úgy-nevezett 100 napos csomag, a „jóléti koalíció”, a pazarlás árát kell most megfizetni – az MSZP-nek, az SZDSZ-nek és a Fidesznek kell bocsánatot kérnie ezért. Már volt egy fél lépés, a nemzeti csúcs, de ott féltek kimondani: vége annak az időszaknak, hogy hitelből lehet osztogatni.
– Ma még mi nyúlkálhatunk egymás zsebébe, holnap már a hitelezők – figyelmeztetett Dávid Ibolya.
Horn Gábor (SZDSZ) viszont erre úgy reagált: nincs itt az ideje az egy-másra mutogatásnak, szívesen bo-csánatot kér, de az nem old meg semmit. A pénzügyi válság alapvetően nem Magyarországhoz kötődik. Azt kell megnézni, mit kell tenni: örül, hogy eljutottak a valódi egyeztetésig. – Közös a felelősség, hosszú távra szól. S ne fűnyírás legyen, valódi reformlépésekre van szükség. A vitákat pedig, hogy ki és miért is felelős, meg kell hagyni a 2010-es választásokra.
Az „első kör” végén utolsóként felszólaló Kovács Tibor (MSZP) úgy vélte: megfelelő mértékű volt a válságra adott kormányzati intézkedés, és nincs egységes recept az unióban sem, de egységes lépésekkel kell a válságot kezelni. Senki nem tud segíteni, ha mi magunk nem tesszük meg a szükséges lépéseket. Az MSZP-frakció mindenkivel hajlandó együttműködni, tárgyalni. Bíznak abban, hogy összefogás lesz, a válságon közösen lehet úrrá lenni.
Tíz évet, vagy hetvenkilencet repültünk vissza?
Szintén napirend előtt, a „második körben” Varga Mihály azt mondta: „Tíz évet repültünk vissza az idő-ben”. (Ezzel arra utalt, hogy utoljára 1996-ban igényeltünk IMF készenléti hitelt, amit utóbb a Fisdesz nem használt föl.) Az ellenzéki politikus szerint nagy kérdés: milyen feltételekkel, kötelezettségvállalással kapjuk meg az óhatatlanul szükséges IMF-támogatásokat. A Fidesz arany-háromszög-javaslata a válság megoldására: szociális biztonság, pénzügyi egyensúly, gazdasági növedés.
– Van egy rossz hírem: nem tíz évvel, valószínűleg 79 évvel repültünk vissza az időben – így reagált Veres János pénzügyminiszter az el-lenzéki politikus felszólalására. A kihívás ugyanis jelenleg akkora, mint akkoriban volt, s ha erre politikai harccal reagál valaki, csekély az esély a kilábalásra. Megvan a jelenlegi kormánynak, és az azt megelőző kormánynak is a felelőssége. S lehet, hogy most politikai hasznot szereznek egyesek, de az az országnak kárt okoz – hangoztatta Veres.
– Tegyünk félre minden szokásos klisét – erre szólított fel Fodor Gábor, aki szerint „rendkívül súlyos válság-ban van Magyarország, a mi ülésünk nem tükrözi, milyen nehéz az ország helyzete. Munkahelyek tízezrei szűnhetnek meg, százezerek esetében lehet probléma a devizahitelek törlesztésével, milliók nem tudnak a szokásos vásárlásokhoz karácsonyi vásárláshoz hitelt felvenni”. – Téved, aki azt hiszi, hogy az IMF leteszi a pénzt elénk, hogy osszuk szét, ahogy jónak látjuk. Feltételek lesznek, s ezek arról szólnak, hogy reformokat kell végrehajtani – mondta Fodor, hozzátéve, hogy a reformokról az SZDSZ szerint sem lehet lemondani. Plafontörvény, adóreformalap, hiánycsökkentés – ezek az elengedhetetlen feltételek a stabilitáshoz.
Dávid Ibolya napirend előtt arról beszélt, hogy a pénzügyi válság erősen legyengült magyar gazdaságot érintett – és a politikusok viselkedése súlyosbítja ezt. Az első lépés az őszinteség, el kell ismerni, hogy „fájni fog, átmenetileg” a kegyes hazugság, a félrenézés rossz politika. Lehet halogatni az őszinte beszédet, de „hol a kormány válságkezelő programja?”. Ezek után az MDF elnöke arra figyelmeztetett: most kell felfüggeszteni a 13. havi nyugdíjat ahhoz, hogy később ne legyen a mindennapi beszélgetés témája a 1-12. havi nyugdíj elmaradása.