Devizahitelek: megszavazták a végtörlesztést

Döntött a parlament a devizahitelek fix árfolyamú végtörlesztéséről szóló fideszes javaslatról. A lehetőséggel mindazok élhetnek, akik bármilyen célra felvettek devizahitelt, melynek fedezetét lakóingatlanon telepített jelzálog biztosította.

Kétórás vita után, 277 kormánypárti, illetve jobbikos szavazattal, 9 (LMP-s) ellenében és 30 szocialista tartózkodása mellett elfogadta az Országgyűlés a devizatihtelek fix árfolyamú végtörlesztését lehetővé tevő fideszes javaslatot.

180 forinton törleszthető a frankhitel

Lázár János és Mesterházy Attila. Kezet fognak, de nem értenek egyet
Lázár János, Mesterházy Attila

A törvény átmeneti időre lehetővé teszi, hogy az adósok ingatlanfedezetes devizaalapú hitelüket rögzített árfolyamon végtörleszthessék. A végtörlesztést svájci frank esetében 180 forintos, euró esetében 250 forintos, japán jen esetében 2 forintos árfolyamon teljesíthetik az adósok. Ezen árfolyamok alkalmazása akkor kötelező a pénzintézeteknek, ha a kölcsön folyósításakor az árfolyam nem volt magasabb, valamint a hitelfolyósító június 30-ig nem mondta fel a kölcsönszerződést.

A devizahiteleseknek a végtörlesztésre vonatkozó igényüket december 30-ig kell bejelenteniük a banknak. Az adósoknak az igénybejelentéstől számított 60 napon belül kell teljesíteniük a végtörlesztést.

A végtörlesztés gyorsított ütemű tárgyalását az Országgyűlés többsége hétfőn támogatta, így soron kívül tűzték napirendre és tárgyalták meg Rogán Antal javaslatáról.

A kormányoldal és ellenzéke több mint két órán keresztül vitázott a javaslatról, pontosabban: a Fidesz csak az elején és a végén szólalt fel, a kritikákra nem reagált.

 Rogán: Átverték a hiteleseket

Becsapták, átverték a devizahitelesek túlnyomó többségét, hiszen nem voltak tisztában a hitelfelvétel feltételeivel - fogalmazott a devizahitelek fix árú végtörlesztéséről szóló javaslat hétfői parlamenti vitájában Rogán Antal (Fidesz). Szerinte nincs még egy olyan EU tagállam, ahol ezt a hitelezési gyakorlatot folytatni lehetett volna.

Tízből egy érintett

Akik élnek az árfolyamgát lehetőségével, kiszámítható törlesztőrészletet kapnak, tette hozzá. Arra kívánnak ugyanis lehetőséget adni, hogy az előnytelen szerződésekből a hitelfelvevők kiléphessenek, mégpedig úgy, hogy a kockázat egy részét önnön maga vállalja, egy részét pedig a hitelező. A Rogán-féle javaslat alapján az egyösszegű végtörlesztéssel mindazok élhetnek, akik bármilyen célra felvettek devizahitelt, melynek fedezetét lakóingatlanon telepített jelzálog biztosította. Ez összesen több mint egymillió embert érint. Mint mondta, a legpesszimistább prognózisok szerint is legalább 150 ezer család élhet a lehetőségével. A fideszes előterjesztő beszámolója szerint a hitelek nyolcan százaléka 10 millió forint alatti, a többi is nagyrészt 10-30 millió forint közötti összegű.

'Most persze okosak'

Kovács Tibor, a gazdasági bizottság szocialista tagja hozzászólásában hazugnak nevezte azt az állítást, hogy a bankok szándékosan vezették meg a hiteleseket. "Most persze nagyon okosak" a fideszesek - így utólag, hogy mi mindent kellett volna tennie az előző kormánynak. Ha igaz volna, hogy a bankok becsapták az állampolgárokat, akkor a Fidesz tett volna javaslatokat az elmúlt években, de ez nem történt meg, tette hozzá az ellenzéki képviselő.

'Hibás termék'

A kormány számolt a kockázattal és vállalta azt az emberek érdekében, a bankokkal szemben, akik rossz és hibás terméket értékesítettek a hiteleseknek - fogalmazott a vitában Babák Mihály (Fidesz), a költségvetési bizottság előadója.

Ki fizeti az árát?

Veres János (MSZP) kifogásolta, hogy a költségvetési bizottságban az előterjesztő helyett a kormány képviselője ismertette a javaslatot, holott azt nem kormány-, hanem képviselői indítványként nyújtották be. Ha a kormány segített a kidolgozásában, akkor nyilván háttérszámítások is készültek, ezeket mégse csatolták a javaslathoz. Veres megismételte, hogy az előterjesztés ellentétes az uniós joggal, ráadásul emiatt tízmilliárdos adóbevétel eshet ki, tehát részint a költségvetésből kell majd fizetni az árát.

És a többiek?

Simon Gábor (MSZP), a fogyasztóvédelmi bizottság részéről azt hozta fel a vitában, hogy sok családnak nincs elegendő forrása , szerintük csak 3-10 százalék az érintettek köre - "mi van a többiekkel?" Kifogásolta, hogy a Rogán-javaslat nem foglalkozik azokkal a százezrekkel, akik nem tudják egy összegben törleszteni devizahitelüket.

A vita további részében több szocialista felszólaló is figyelemelterelésnek nevezte a javslatot, ami csakis a fideszes klientúrán, a tehetősebb rétegeken segít.

Szemkilövetés, homokszórás

Z. Kárpát Dániel (Jobbik) leginkább az MSZP-felelősségéről beszélt a vitában. A szocialisták felé fordulva úgy fogalmazott: 2006-ban még "szemeket lövöldöztek ki", most pedig homokot próbálnak bele szórni azzal, hogy a mostani kormányra hárítják a felelősséget.

Mennyi az annyi?

Vágó Gábor (LMP) a fideszes kettős beszéd ékes példájának mondta Matocsy György az osztrák gazdasági miniszterenek írt - és az Index által megszellőztetett - levelét, amiből kiderült, hogy a kormány számításai szerint az emgyilliós devizahitelesnek csupán tíz százaléka fogja tudni igénybe venni a kedvezményes végtörlesztést. "Kifelé százezer emberről beszélnek, míg Lázár János Fidesz-frakcióvezető egymillió emberről beszélt" - ezzel Vágó szerint szembe hazudják a magyar embereket. Vágó szerint a végtörlesztés-javaslat csakazoknak kedvez, akik képesek zsebből kipengetni, vagy a devizahitelük kiváltlására forint alapú hitelt felvenni.

Hol a Fidesz?

Több ellenzéki felszólaló kifogásolta, hogy a vitában a Fidesz nem vett részt, félórás időkeretükből alig néhány percet beszéltek. A vita végén - előzetes ígérete szerint - Rogán Antal előterjesztő válaszol, majd jön a zárószavazás.

Rogán: beszélni lehet

Zárószavában Rogán Antal - arra válaszul, hogy miért nem vettnek részt aktívabban a vitában -, "egy másik szempontot vett elő", miszerint az ellenzék nem tett érdemi javaslatokat javaslata módosításra, csak a kormányoldal; "beszélni mindig lehet, de igazából a tettek beszélnek".

Van b-terv?

A devizathitelesekkel kapcsolatban pedig a kockázatmegosztást szükségesnek mondta, és megnyugtatta a bankok pluszterheinek a hitelesekre terhelésétől tartó ellenzékieket azzal, hogy a kormányoldalnak van elképzelése arról, hogy miként kezeljék, "ha ez problémákat jelentene a bankrendszerben".

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.