Várhegyi Attila pácban
A Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) cége, az Új Média és Teletex Kft. 120 millió forintot költött 2014 májusában 110 internetes oldal és doménnév megvásárlására – írta meg a Direkt36 oknyomozó portál. Az eladó, a Magyar Híradó Kft. a Fidesz egykori választmányi elnöke, Várhegyi Attila családtagjainak többségi tulajdonában volt.
Várhegyi és a különböző hozzá köthető cégek az elmúlt években több mint 90 millió forint értékben kaptak tanácsadói és más megbízásokat az Új Média és Teletex Kft.-től és az MTVA-tól. A 110 doménnév és weboldal megvásárlásáról azonban akkor döntött a kft., amikor Várhegyi tanácsadóként dolgozott az MTVA-nak. Sem Várhegyi, sem a hozzá köthető Magyar Híradó Kft. illetékesei nem nyilatkoztak az üzletről. Az MTVA is csak annyit közölt, hogy a 120 milliós beruházás illett a tartalomfejlesztési stratégiájába.
Orbán Viktor Várhegyi Attilával a Magyar Rádió épületében Kallos Bea / MTI |
Az ügylet révén szinte valamennyi nagyvárosnak jutott egy saját Hirado.hu oldal. Ehhez megkapta még az Új Média és Teletex Kft. az oldalak elkészítéséhez szükséges szerkesztőségi rendszert és az ahhoz tartozó adminisztrációs felületet. Csakhogy a szerződéskötés óta két év telt el, és még e cikk megírásakor is ugyanaz a tartalom futott minden város Hirado.hu oldalán. Ez a tény viszont megkérdőjelezi, mi értelme volt 110 domént és weboldalt megvásárolni, ha mindenütt ugyanaz a szöveg olvasható. Erre a kérdésre a Direkt36 március végén azt a választ kapta, hogy eddig piackutatás és a fogyasztói igények felmérése folyt. E szerint viszont úgy költött el a közmédia 120 millió forint közpénzt, hogy még azzal sem volt tisztában, van-e piaci igény az adott szolgáltatásra.
Információink szerint ez nem tetszett annak a magánszemélynek, aki a cikk megjelenését követő napon különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanújával feljelentést tett a Fővárosi Főügyészségen, ahonnan azt továbbküldték az MTVA székhelye szerint illetékes II–III. kerületi ügyészségre. A vádhatóság a BRFK Korrupciós és Gazdasági Bűnözés Elleni Főosztályát bízta meg a feljelentéskiegészítés lefolytatásával. A rendőrségnek kétszer tizenöt napja van eldönteni, elrendeli-e a nyomozást vagy elutasítja a feljelentést.