Itt nem lehet élni - Orbán Viktor Kolontáron
"Itt helyreállításnak, a hídon túl, nem látom az értelmét" - mondta csütörtöki sajtónyilatkozatában a kormányfő Kolontáron, miután a helyszínen tájékozódott a katasztrófahelyzetről.
Valószínűleg kell nyitni egy új telepet itt a faluban, egy új területet meg kell nyitni, ezt pedig valószínűleg be kell keríteni örök mementónak" - fogalmazott Orbán Viktor, kijelentve: "itt nem lehet élni". Közölte, a bajba jutott családokat egyenként meg kell kérdezni arról, hogy kívánják-e itt folytatni az életüket, és hogyha itt nem kívánják, akkor hogyan és miképpen tudják a falun belül megoldani a problémájukat; annak pedig, aki a faluban sem maradna, segíteni kell abban, hogy máshol tudjon új életet kezdeni. A miniszterelnök ezzel elismerte a helyiek követelésének jogosságát. Az elöntött házak lakói ugyanis azt akarják, hogy takarítás helyett dózerolják le a házakat, azokba úgysem költözik vissza senki.
Orbán Viktor kijelentette, az emberi mulasztás ténye több mint valószínű, a felelősséget meg kell állapítani, az embereket kártalanítani kell. Aki ilyen helyzetbe hozta az embereket, annak meg kell kapnia azt a büntetést, amit a törvény előír, a lehető legszigorúbban kell az ügyet kivizsgálnunk és fellépnünk - fogalmazott. A miniszterelnök szerint az nem lehetséges, hogy a tározó fala ilyen hirtelen "meginduljon", valószínűbb, hogy hosszabb folyamat következményéről van szó, amit észlelni kellett volna.
Hozzátette: belegondolni is rossz, mi történt volna, ha éjjel történik a katasztrófa. Akkor talán senki sem élte volna túl Kolontáron a gátszakadást. Az ország legnagyobb ökológiai katasztrófájáról van szó, amelyhez állandó, bár ebben a pillanatban nem igazolható veszélyhelyzet párosul - fogalmazott Orbán Viktor, aki szerint "ami egyszer megtörtént, az megtörténhet még egyszer".
Elmondta azt is, hogy felkérte a külföndön élő tehetős magyarokat, nyújtsanak anyagi segítséget. Megkereste George Patakit, New York állam kormányzóját is, hogy hozzon létre egy alapítványt.
Egy másik kérdésre válaszolva kijelentette, Magyarország elég erős ország ahhoz, hogy egy ilyen katasztrófa következményeit egyedül is elhárítsa. "Tehát nekünk nem külföldi pénzügyi segítségre van szükségünk" - mondta, hozzátéve, hogy inkább azokra a tapasztalatokra számít, amelyek segíthetnek a károk felszámolásában. Orbán Viktor ugyanakkor elmondta azt is, hogy az uniónak vannak olyan alapjai, amelyek az ilyen helyzetekre hoztak létre, és ezeket Magyarország igénybe veszi majd, "de nem azért mert kérjük, hanem, mert jogunk van hozzá".
A miniszterelnök a megsemmisült házak között, a kolontári Széchenyi és Molnár utcában tekintette meg, milyen károkat okozott a hétfő délután a falura zúdult vörös iszap. Orbán Viktor megnézte azokat a házakat is, amelyekben emberek vesztették életüket. A kormányfő látogatását előzetesen nem jelezték. A miniszterelnöki bejárásra a sajtó képviselőit nem engedték be, Orbán Viktor utána tartott sajtótájékoztatót.
Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője – Orbán Viktor kolontári látogatása kapcsán – érdeklődésünkre közölte: a kormány a lehető leghamarabb dönteni fog arról, hogy mikor és miként kártalaníthatják azokat a helyieket, akik már soha többé nem akarnak visszaköltözni hétfőn elöntött házaikba. Szijjártó Péter arra a kérdésünkre, hogy a devecseri károsultak is dönthetnek-e úgy, hogy a felújítás helyett a teljes kártalanítást választják, azt felelte: „Erre egyelőre nem tudok válaszolni, még szükség van egy kormánydöntésre, és a Belügyminisztériumnak ki kell dolgoznia a kártalanítás részleteit.”