Van másik iskola! Még...
Van másik iskola! címmel szakmai konferenciát rendezett az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete (AME) és a Független Pedagógiai Intézet pénteken, amely szombaton folytatódik. A rendezvényen Horn György, az AME elnöke úgy fogalmazott: az új jogszabályjavaslat "kiszorítja az alapítványi szférát azzal, hogy a járási állami iskolarendszer mellé csak az egyháziakat rendeli, és nem definiálja (...) a szektorsemlegesség elvét".
Az alapítványi iskolák azt szeretnék elérni, hogy megkapják az alapnormát, illetve az egyházi iskolákkal azonos mértékű támogatást kapjanak.
Horn szerint nem egységes, központi állami iskolarendszerre van szükség, hanem "nagyon színes, nagyon változatos rendszerre, ahol az államnak feladatai vannak (...) esélyt kell teremtenie, és nem diktálni, nem elrendelni". "Az elmúlt 23 évben "millió" olyan program, projekt keletkezett, amelyet nem szabad kidobni és megnehezíteni". Komoly problémának nevezte, hogy a magyar iskolarendszer "erősen szelektál, ugyanakkor ez a törvényjavaslat erősíti a szelekciót, kasztosít", és kizárja a nemzeti alaptantervből a szakiskolákat.
Az AME elnöke egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy Magyarországon még mindig kevesebb az egyetemista, mint az európai átlag, még mindig kevesebben érettségiznek és kevesebben beszélnek idegen nyelveket is.
Jó lenne, ha nem egyedi politikai döntésektől függne az alapítványi iskolák működése. Magyarországon 244 ezer gyerek jár alapítványi iskolába – tette hozzá Horn György, aki szerint "az alapítványi szférában van a legtöbb hátránykompenzáló és alternatív iskola", amelyek létét szerinte bürokratikus akadályokkal megnehezítették. Ezt a törvényjavaslatot Horn szerint "nem lenne szabad megszavazni, és javítani sem nagyon lehet". Ez abból is látszik, hogy több mint 300 módosító indítvány érkezett a jogszabályjavaslathoz.