Válságlátásmód jobbról és balról

A parlamenti pártok frakcióvezetői a szokásos hangsúlyokkal reagáltak Bajnai Gordon kormányfő hétfői napirend előtti felszólalására. A Fidesz és a KDNP szerint a bajokért kizárólag a kormány okolható, miközben a válságból továbbra sem látszik a kiút. A szocialisták és az SZDSZ ismét kiállt a válságkezelés mellett, s támogatásáról biztosította aa kabinetet, míg a képviselőcsoporttal nem rendelkező MDF szerint a 2010-es egy kényszerköltségvetés lesz.

A parlamenti pártok frakcióvezetői a szokásos hangsúlyokkal reagáltak Bajnai Gordon kormányfő hétfői napirend előtti felszólalására.

Navracsics: a kormány a maga okozta bajokért vár áldozatot a lakosságtól

A Fidesz szerint a kormány most úgy kér újabb áldozatot a lakosságtól, hogy valójában a kabinet tett meg mindent annak érdekében, hogy ilyen gyenge, instabil legyen az ország helyzete. Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője a miniszterelnök napirend  előtti felszólalására reagálva azt mondta: a kormány eljátszotta az ország hitelességét, az ország iránti nemzetközi bizalmat. Úgy fogalmazott: "önök mindent megtettek azért, hogy ma Magyarország egy gyenge, instabil, szegényes gazdasági erővel rendelkező ország legyen, és ez nem elég önöknek, önök további áldozatot várnak az emberektől". Ez az út nem vezet sehova, ugyanis ez a leszakadás, a gyengeség útja, a kabinet pedig nem tett olyan javaslatot, amely beindítaná Magyarországon a gazdasági növekedést. A forint árfolyamával érvelni nevetséges, mivel "a szocialista technika szerint", ha a forint-euró árfolyama 280 forint felett van, akkor arról a nemzetközi folyamatok tehetnek, de ha 280 alatt, akkor az a kormány iránti bizalmat jelenti.

Az ellenzéki politikus Bajnai Gordontól azt kérdezte: "Miniszterelnök úr tévedésből hozta el Gyurcsány Ferenc egy beszédét, vagy fizetett érte?" Gyurcsány Ferenc ugyan már több hónapja nem szólalt fel az Országgyűlésben, de most az ismerős mondatok mintha egy kicsit "visszahoznák a szellemét". Az elhangzott adatok alapján a beszéd  2005 szeptemberében, októberében íródhatott. Az ellenzéki politikus emlékeztetett, a miniszterelnök öt hónapja és három napja még a Gyurcsány-kormány gazdasági minisztere volt, és 2006 óta része volt az ország gazdasági mélyrepülésében, az eladósodásban, a bizalomvesztésben. Amióta a szocialista és szabad demokrata kormány van hatalmon, folyamatosan csökken az ország versenyképessége. Az államadósság utoljára 1995-ben volt ilyen magas, minden állampolgárra kétmillió forint adósság jut. A munkanélküliség utoljára az 1990-es évek közepén volt ilyen magas, a júliusi infláció a második legmagasabb az európai unión belül.

Semjén: az ország vesztes háború utáni helyzetben van

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a bel- és a külpolitikát tekintve az ország olyan helyzetben van, mint egy vesztes háború  után. Semjén Zsolt frakcióvezető elmondta: ha az ország nem volna ilyen tragikus helyzetben, akkor még vicces is lehetne az, ahogy Bajnai Gordon azon problémák "töredékes megoldásával" büszkélkedik, amelyek egyáltalán nem lettek volna, ha a kormány nem hozta volna létre őket. A második negyedévben a GDP 7,6 százalékkal csökkent, Magyarország ezzel a térségben az utolsó; 10 százalék felett van a munkanélküliség, 4,1 százalékos a hiány, 2,2 százalékkal csökkentek a reálkeresetek. A 2010-es költségvetésből semmi nem fog épülni Magyarországon. "Az egészségügy, az oktatás, a közbiztonság helyzetéről egész egyszerűen kegyetlenség lenne beszélni. És korrupció, korrupció, korrupció" - fogalmazott Semjén Zsolt.

Szerinte a kormány "emberöltőkre" eladósította az országot, kistafírozva azokat a külföldi bankokat, amelyek konjunktúra idején talicskával tolták ki a pénzt, most pedig eszük ágában sincs hitelezni az embereknek, a vállalkozóknak. A szlovák nyelvtörvényt vissza kell vonni; az MSZP-nek pedig hathatós lépéseket kellene tennie azért, hogy testvérpártját, a Fico-féle szocialista pártot ne vegyék vissza az Európai Szocialisták pártjába, amíg egy "virtigli fasisztoid" párttal van koalícióban. Sólyom László köztársasági elnök kitiltásáról közölte, az unió ethoszát az egyik legalapvetőbb ponton, a személyek szabad közlekedését tekintve érinti. Semlyén mind a két esetet példátlan provokációnak nevezte, amelyre évtizedek óta nem volt példa.

Mesterházy: a válságkezelés a nemzet érdekét szolgálja

A Fidesz arról beszél, hogy túl magas az államadósság, eközben azonban olyan javaslataik vannak, amelyek tovább növelnék az állam adósságát - mondta Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője. Szerinte mindaz, amit Navracsics Tibor és Semjén Zsolt elmondott, növeli az ország kockázatát a pénzügyi szektorban: sokat elmond ugyanis arról, milyen politikában gondolkodik az  ellenzék. Navracsics Tibornak elkerülte a figyelmét, hogy a következő évtől inflációkövető lesz a nyugdíj, ahogyan az is, hogy a nyugdíjkorrekciós program keretében még további emelést kapnak a nyugdíjasok. Mesterházy Attila szintén az ellenzéki vezetők felszólalására reagálva mondta azt, amióta az MSZP kormányon van, soha egy forintot sem kaptak külföldi tulajdonú bankok.
Az ellenzék csak akkor hivatkozik nemzetközi pénzügyi elemzőkre, amikor azok az ő igazukat erősítik; amikor azonban Magyarország gazdasági kilátásainak  javulásáról szólnak, akkor figyelmen kívül hagyják őket.

Mesterházy Attila elhamarkodottnak nevezte a Fidesz azon álláspontját, hogy vissza kellene vonni a költségvetést. "Érdemesebb először olvasni, és utána beszélni". A szlovákiai nyelvtörvényről azt mondta, "nagyon kellemetlen" pártpolitikát csinálni ebből a kérdésből, hiszen a határon túli magyarokról van szó. Azért kell támogatni a kormány által folytatott válságkezelő programot, mert ez szolgálja a nemzet érdekét. Mesterházy  Attila hozzátette: a jövő évi az első olyan költségvetése az országnak a rendszerváltás óta, amelyik nem választási típusú. Ez egy szigorú, takarékos, felelős költségvetés lesz, amelynek van baloldali karaktere: kiemelt témának tekintik a közbiztonságot, sokkal több pénz jut foglalkoztatáspolitikára, növelik a fogyasztók védelmét, határozottan fellépnek a banki ügyfelek érdekében. A politikus arra kérte az ellenzéki képviselőket, próbálják meg háttérbe szorítani pártpolitikai érdekeiket, támogassák a kormányt a válság kezelésében, mert ez a magyar emberek érdeke.

Gusztos: a kormány lépései hitelessé tették az országot a nemzetközi pénzpiacon

Az SZDSZ szerint a válságkezelő kormány intézkedései ismét hitelessé tették Magyarországot a nemzetközi pénzpiacon. Gusztos Péter, a liberálisok frakcióvezető-helyettese azt mondta: ezen lépések nélkül több millió ember és vállalkozás veszíthette volna el hitelképességét. "Az SZDSZ - jelentsen a mai napon bármit is ez a szóösszetétel (...) -, a liberális frakció támogatja a kormányt az állami kiadások csökkentésében" - közölte a politikus. A cigányság helyzetével kapcsolatban úgy vélekedett, ez a magyar politikai elit elmúlt húsz évének legsúlyosabb adóssága, amelynek megoldásához hosszú évek, évtizedek kellenek. Őszinte és nyílt beszédre van szükség ezekkel az ügyekkel kapcsolatban, azonban ezt nem lehet összekeverni azzal a beszéddel, amely magát nyíltnak titulálja, holott bűnbakképző, gyűlöletkeltő.

A szélsőségesek elleni fellépéssel összefüggésben azt mondta, amikor szűk egy éve a liberálisok politikai terrorizmusról kezdtek el beszélni a Házban, sokszor gúnyos reakció volt rá a válasz. "Sajnálom, hogy igazunk volt. Keserűen jegyzem meg, jobb lett volna ebben is tévedni, ha már annyi minden másban sikerült nekünk, liberálisoknak". Gusztos Péter hangsúlyozta: ki kell vizsgálni, hogy a napvilágot látott hírek alapján feltételezhető titkosszolgálati tévedések milyen mértékűek voltak, és kiket terhel ezért felelősség. Le kell szögezni azt is - folytatta -, hogy minden demokrácia egyik alapvető biztosítéka, hogy csak az állam rendelkezik az erőszakszervezetek legitim létrehozásának monopóliumával. Ezért minden olyan kezdeményezést csírájában el kell fojtania a magyar államnak, amely ezt a monopóliumot ki akarja kezdeni - mondta  Gusztos Péter.

Dávid:több az MDF több reformlépésben is partner

Az elmúlt évek elhibázott politikája miatt a 2010-es költségvetés kényszerköltségvetés lesz - mondta Dávid Ibolya, az Országgyűlésben frakcióval nem rendelkező MDF elnöke újságíróknak. Kiemelte: az MDF ellenzéki pártként mindent megtesz annak érdekében, hogy a költségvetés ne szállhasson el a csillagos égig a választásokhoz közeledve. Pártja az ősz folyamán kezdeményezőleg lép fel olyan kérdésekben, mint például a segélyezés rászorultsági alapon történő reformja, a családi pótlék rendszerének újragondolása, valamint az iskoláknak folyósított családi pótlékból finanszírozott egész napos iskola intézményének bevezetése. Dávid Ibolya szerint konzervatív demokrataként egy olyan erős és sikeres Magyarországért dolgoznak, amely "ködös harmadikutas" gazdaságpolitika helyett a szabad, versenyalapú, tisztességes piacgazdaságra épít.

Külön hangsúlyozta: az MDF partner minden olyan döntésben, amely a segélyezési rendszer gyökeres átalakítását segíti elő. Ennek lényege a rászorultsági elv, a célhoz kötöttség, valamint az átláthatóság és nyomon követhetőség. Az újságíróknak kiosztott sajtóanyagban az is szerepel még: az  MDF továbbra is kiáll a korrupció ellen, partner a pártfinanszírozás reformjában, valamint a közigazgatás és az igazságszolgáltatás korrupciótól való megtisztításában.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.