Vádemelés a Terézvárosban
A vádirat szerint az ügyben érintett kft. 2004. június 7-én nyújtott be vételi ajánlatot az ingatlanra, amely alapján a kerület akkori alpolgármestere – az ügy elsőrendű vádlottja – még ugyanazon a napon kelt előterjesztésében javaslatot tett a képviselő testületnek az ingatlan elidegenítésére.
Az előterjesztésben szereplő javaslatban az ingatlan vételárát a vevő ajánlatának megfelelően mintegy 328 millió forintban határozták meg, eltúlzottan hivatkozva a kiürítés, valamint a felújítás költségeire. Ezzel szemben a kérdéses épület egy az önkormányzat megbízása alapján készített - az előterjesztéshez mellékelt, így a képviselőtestület által is megismert - szakvélemény szerint is jó állapotban volt, aszerint hozzávetőlegesen 1,2 milliárd forintot ért.
A képviselő-testület az előterjesztés alapján versenytárgyalás kiírása nélkül, a vevő által ajánlott vételárat teljes mértékben elfogadva döntött az eladásról.
A fentiekhez az önkormányzat akkori aljegyzője úgy járult hozzá, hogy a határozati javaslat törvényességi felülvizsgálata során nem kifogásolta sem a vonatkozó jogszabályok megsértését - például a versenyeztetés mellőzését -, sem a vételárnál figyelembe vett tényezők nem megfelelő meghatározását, és ezzel elősegítette a határozat későbbi elfogadását - közölte a főügyészség.
A vádlottak a Budapesti Főváros VI. kerületi Önkormányzat sérelmére mintegy 574 millió forint vagyoni hátrányt okoztak. A vád tárgyává tett bűncselekmény különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette, amelynek a törvény szerinti büntetési tétele öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés.
A vádiratban a főügyészség indítványt tett a fenti ügynek az Andrássy út 47. szám alatti ingatlan eladása tárgyában jelenleg már bírósági szakban folyamatban lévő ügyhöz történő egyesítésére. Az Andrássy út 8., Andrássy út 52. szám alatti ingatlanok - valamint a terézvárosi tetőterek - elidegenítésének ügyében indult nyomozásokat a főügyészség bizonyítottság hiányában megszüntette.