Úti okmány aranyáron
Negyven százalékkal többet fizethetünk jövő nyártól az útlevélért. Vagyis: az öt évre érvényes okmányért hatezer helyett hét és fél ezer forintot kell leszurkolni, a tíz esztendeig használható útlevél ára pedig tízezerről 14 ezerre nő. Jó tudni, hogy az okmány elveszítése vagy megrongálódása, illetve sürgősségi kérelem esetén a szokásos tarifa két-háromszorosával kell számolni. Aki tehát elveszett útlevele helyett sürgősséggel újat akar, 42 ezer forintot is fizethet.
Jó hír viszont, hogy a kormány – legalábbis az eddig beterjesztett törvénytervezetek szerint – mértékletességet tanúsít, és illetékemelés formájában nem zúdít számottevő többletterheket a lakosság nyakába. Az idei büdzsében ilyen címen 131 milliárd forint bevételt irányoztak elő, és jövőre ennél csak nem egészen négy százalékkal terveztek be többet.
Az útlevél a hivatalos indoklás szerint azért kerül többe, mert abba új típusú, a fénykép mellett az ujjnyomat rögzítésére is alkalmas mikrocsipet építenek be, az okmányirodákba és a határátkelőkre pedig ujjnyomatolvasót kell vásárolni. Az okmánycserét az Európai Unió egy 2004 decemberében kelt rendelete írja elő, és ennek megfelelően nálunk 2006 augusztusában jelent meg a csippel ellátott burgundi vörös útlevél, ám az csak a tulajdonos fényképének tárolására alkalmas. A második generációs okmány bevezetésének határideje jövő nyáron telik le, így a külföldre utazásról szóló törvény, illetve az illetéktörvény módosítása is 2009. június 28-án lépne hatályba. Az előbbi jogszabálynak az uniós normákhoz igazításához kétharmados többségre lesz szükség.
A benyújtott tervezetek alapján még egy, viszonylag sokakat érintő változásra lehet számítani. Eddig a gépjárművek üzemben tartási jogát hatezer forint fejében vezették be, ám jövőre ki kell fizetni a tulajdonszerzési illeték negyedrészét is. Ez egy átlagos gépkocsinál még hat-nyolcezer forint pluszt jelent. Ha azonban vásárláskor egyszerre jegyzik be a tulajdonost és az üzembentartót, nincs többletfizetési kötelezettség. Ezért érdemes már az autó átírásakor figyelni erre, mert később az üzembentartó bejelentése már többe kerül.