Uniós vizsgálat indult a patikaszabályozás miatt

Kötelezettségszegési eljárást indított csütörtökön az Európai Bizottság a magyar patikaszabályozás ügyében. A vasúti közlekedés biztonságáról szóló irányelv megsértése miatt indult eljárás a második szakaszba lép.

Hivatalos felszólító levelet küldött csütörtökön a magyar kormánynak az Európai Bizottság a hazai patikaszabályozás miatt, amelynek a testület megítélése szerint több rendelkezése is ellentétes az uniós belső piaci szabályokkal - adta hírül a BruxInfo.

A hivatalos levél kiküldése a kötelezettségszegési eljárás megindítását jelenti. A Bizottság már hosszabb ideje folytatott levelezést és párbeszédet a magyar hatóságokkal a patikatörvény kapcsán, amelynek a gyógyszertárakban való tulajdonszerzésre vonatkozó kitételeit ítélte aggályosnak. Az eljárás elindításáról nem adott ki közleményt a Bizottság, amely újabban nem kommunikálja ezt a jogi aktust. Az erről szóló információ ugyanakkor néhány napon belül megjelenik a belső piaci főigazgatóság honlapján.

Brüsszel az előzetes (úgynevezett pilot) eljárás során hosszasan vizsgálta a patikaszabályozást, mielőtt elindította volna a kötelezettségszegési eljárást. A belső piaci főigazgatóság a letelepedés szabadságának és a tőke szabad áramlásának korlátozása miatt tartotta aggályosnak a 2010 decemberében módosított, és 2011. január elsején hatályba lépett gyógyszer-forgalmazási törvényt, amely alapjaiban változtatta meg a gyógyszertárak tulajdonosi struktúrájának szabályait. (A Bizottságnál egyébként 2012 májusában panaszolták be a szabályozást az érintett piaci szereplők.)

A törvény fokozatosan megtiltja, hogy a szakmai befektetők - amelyek a magyar piacon jellemzően külföldiek - többségi tulajdonosai legyenek a magyarországi közforgalmú gyógyszertáraknak. A jogszabály szerint az ilyen cégek által tulajdonolt patikacégek kötelesek kinevezni a gyógyszertár igazgatójának az ott dolgozó, úgynevezett személyi jogos gyógyszerészt, és 2014-ig kötelesek eladni számára, illetve az ott dolgozó gyógyszerészek számára a patika legalább 25 százalékos, 2017-ig pedig legalább 51 százalékos tulajdonrészét. A Bizottság érdeklődése arra is kiterjedt, hogy vajon méltányos áron tudják-e majd eladni a részesedésüket a jelenleg még döntően külföldi szakmai befektetők. Brüsszel elsősorban „külföldi-hazai” dimenzióban tekint az ügyre, arra keresve a választ, hogy vajon a magyar törvény jogszerűen próbálja-e helyzetbe hozni a hazai gyógyszerészeket a külföldi befektetőkkel szemben.

Blogok
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.