Újrarajzolják a Néprajzi Múzeumot
Tíz külföldi és négy hazai irodát kértek fel, hogy vegyen részt az Ötvenhatosok terére szánt új múzeum tervezésére szóló tenderen, két további tervezői helyre szabadon lehet nevezni.
A Liget projekt keretében korábban a tér és az Ajtósi Dürer sor sarkára kívánták elhelyezni az új Néprajzit, amelynek a tervpályázaton nyertes tervezőivel, a francia Vallet de Martinis és DIID irodával júniusban szerződést is kötöttek. Miután azonban a terv sem a közvélemény, sem a kormány tetszését nem nyerte el, módosítottak a projekten. Új helyet jelöltek ki a múzeumnak, az 1956-os emlékmű környezetét. Az új épület az ide torkolló Városligeti fasor miatt feltehetőleg kapuszerű lesz, és legfelső pontja nem lehet 25 méternél magasabban.
Referencia: a pekingi nemzeti stadion, azaz a madárfészek az augusztusi atlétikai világbajnokság ideje alatt Phil Noble / Reuters |
A meghívottak között nem találjuk ott a korábbi nyertes francia csapatot, de szerepel a listán a pekingi olimpia madárfészek stadionját és a Tate Modern bővítését tervező svájci Herzog & de Meuron stúdió és a rotterdami Market Hallt megálmodó holland MVRDV. Ott a listán mások mellett az új Akropolisz Múzeumot kigondoló svájci-francia Bernard Tschumi, a bécsi Vienna Towerst tervező francia Dominique Perrault és a kínai központi televízió látványos, modern diadalívét tervező Rem Kolhaas stúdiója.
Bravúros építészeti jelre számíthatunk az osztrák Coop Himmel-b(l)au irodától. Fiatalos kreativitást várhatunk a dán Bjarke Ingels Grouptól, a modenai Ferrari Múzeumot tervező német Sauerbruch Huttontól, és az idei Építészeti Világfesztivál díjával jutalmazott török Emre Arolat Architectstől. A hazai műhelyek közül a Közti Zrt., Balázs Mihály és a BME Építészmérnöki Kara, a Napur Architect, valamint a Bánáti + Hartvig Építész Iroda szerepel a mezőnyben.
A terveket 11 tagú zsűri bírálja el, eredményt májusban hirdetnek. A Néprajzi Múzeum tervezési tenderével egy időben meghirdették a Városliget parkfelújítására szóló tájépítészeti pályázatot is.