Újra gárdisták gyülekeznek a Hősök terén

A Magyar Nemzeti Gárda március 15-e alkalmából eskütétellel egybekötött megemlékezést tart a Hősök terén. A BRFK első körben elutasította a szervezők kérelmét, a Fővárosi Törvényszék azonban felülbírálta a rendőrség álláspontját.

A Magyar Nemzeti Gárda eredetileg március 15-én akart rendezvényt tartani a Hősök terén, de – mivel a „fülkeforradalmárok szinte az egész fővárost lefoglalták” – az eseményt két nappal későbbre, csütörtökről szombatra halasztották.

A szervezők közölték, hogy a résztvevők terepszínű, de nem egységes ruhát fognak viselni, és mellőzik a bíróság által feloszlatott társadalmi szervezet jelképeire utaló „jeleket”. A BRFK azonban első nekifutásra nem engedélyezte a gárdisták eskütételét (avatását) is magában foglaló demonstráció megtartását a Hősök terén. A rendőrség a forgalom akadályozására hivatkozott, mondván, hogy a „tömegközlekedési és a közúti járműforgalom ellehetetlenítése a térség közlekedésére rendkívül nagymértékben kedvezőtlen befolyással lenne”.

A rendőrség tavaly hasonló indoklással igyekezett megakadályozni a melegfelvonulást, hogy aztán a jogorvoslati fórum akkor is, és most, a gárdista rendezvény esetében is felülbírálja a BRFK tiltó határozatát.

A Fővárosi Törvényszék jogerős végzése ugyanakkor hangsúlyozza: a kérelmező bejelentése nem tartalmazott olyan részleteket, amelyek a közrend, közbiztonság megszegését tennék megállapíthatóvá. Amennyiben a „bejelentéstől eltérően a helyszínen ilyen esemény megvalósulna, akkor az megalapozhatja a rendőri intézkedéseket és az esetleges oszlatás elrendelését is”.

A feloszlatott Magyar Gárda utódszervezeteinek és oldalhajtásainak történetét ezúttal nem szeretnénk részletezni. Az egyszerűség kedvéért: a Magyar Nemzeti Gárda – bár hasonló eszmekörben mozog – nem azonos a Jobbikkal szoros szövetségben működő Új Magyar Gárdával.

Ináncsi József, a Magyar Nemzeti Gárda vezetője és Vona Gábor, a Jobbik elnöke között másfél éve még kifejezetten fagyos volt a viszony. „Nem vagyok Vona Gábor embere” – próbált akkoriban magyarázatot találni Ináncsi a vele szemben táplált ellenérzésekre.

A Jobbik elnöke szerette volna egy táborba terelni a különféle gárdaszervezeteket (és fennhatóságot gyakorolni fölöttük). Ez nem jött össze, de időközben a kapcsolat érzékelhetően javult: a Magyar Nemzeti Gárda több jobbikos rendezvényen is képviseltette magát. Az elmúlt hetekben a BRFK elutasító határozatával szembeni kérelem megfogalmazásához a Jobbik úgynevezett jogsegélyszolgálata nyújtott segítséget.

„A pártirányítást továbbra is elutasítjuk” – jelentette ki kérdésünkre Ináncsi József. Ha viszont egyetértenek egy rendezvény szellemiségével és értékrendjével, akkor a szervező kilététől függetlenül elmennek oda. A Magyar Nemzeti Gárda – jegyezte meg Ináncsi – részt vett már fideszes kötődésű eseményen is.

Méghozzá tavaly ilyenkor Zuglóban, egy rovásírásos üdvözlőtábla avatásán. A javaslat, hogy rovásírásos szövegeket kellene elhelyezni a kerületben, az egyik helyi jobbikos képviselőtől érkezett, de a fideszes többségű önkormányzat szavazta meg. A Hírszerző akkori tudósítása szerint az avatáson a gárdistákkal együtt Rozgonyi Zoltán közbiztonságért felelős fideszes alpolgármester is jelen volt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.