Újabb vízcsata Szalántán
Sándor Zsolt, a Tettye Forrásház Zrt. vezérigazgatója a távirati iroda érdeklődésére azt mondta: a szigetvári jegyző napokban hozott döntése értelmében a Tettye jogosult hozzáférni a községben található vízátadási ponthoz, gyakorolhatja szolgalmi jogát, ott munkát végezhet, és ezt köteles tűrni a tulajdonos szalántai önkormányzat.
"Tulajdonosunk, a pécsi önkormányzat és a fogyasztók érdekében is kötelességük a korlátozás bevezetése, mert ott álláspontunk szerint jogellenes vízátvétel történik" - tette hozzá. A vezérigazgató utalt rá, hogy az ügy hátterében a Tettye, valamint Pécs és környéke korábbi vízszolgáltatója, a francia érdekeltségű Pécsi Vízmű Zrt. elszámolási vitája áll. A baranyai megyeszékhely vízellátását 2009 októbere óta a Tettye biztosítja, és erre az elmúlt két évben további tizenöt településsel is szerződött. Szalántán azonban a Pécsi Vízmű maradt a szolgáltató.
A Tettye szerint bár a Pécsi Vízmű beszedi a díjakat az ügyfeleitől, sem az átvett ivóvízért, sem a szennyvízkezelésért nem fizet a Tettyének, és ebből mintegy 400 millió forint tartozást halmozott fel. "Mivel a Pécsi Vízmű többszöri felszólításra sem fizetett, ingyen nem adunk több vizet. Elvárjuk, hogy az eddig igénybe vett szolgáltatás ellenértékét fizesse ki vagy a vízmű, vagy az önkormányzat, vagy egy harmadik személy, aki ezt a szolgáltatást felvállalja" - hangsúlyozta Sándor Zsolt.
A Tettye január végén próbálta először korlátozni a vízszolgáltatást a szalántai átadási ponton, a helyi lakosság akkor azonban megakadályozta ezt. Elállták az utat, kihívták a rendőrséget, így a cég emberei nem juthattak be a vízátadó területre. A cég alkalmazottjai szeptember 30-án szűkítőt helyeztek el a falu víztározóját ellátó vezeték egyik pontján. Ezt a helyi testület felkérésére a Pécsi Vízmű eltávolíttatta.
Szalántán egy száz köbméteres hidroglóbusz áll, amely mintegy fél napra elegendő vizet képes tárolni. A szeptemberi vízkorlátozás így nem volt érezhető a településen.