Újabb óriási környezetkárosítás Csepelen

Budapest déli ivóvízbázisát veszélyezteti az a mintegy százezer tonnányira becsült sitt és háztartási szemét, amelyet az elmúlt két évben ismeretlenek illegálisan raktak le Csepel külterületén.

Ez az irgalmatlan mennyiségű szemét a vízművek csáposkútjainak közvetlen közelében van. A helyi Fidesz szerint az önkormányzat „bűnösen hallgat”. A kerület későbbre ígért részletes tájékoztatást.

Vízműtelep Dél-Pesten
Vízműtelep Dél-Pesten

A korábban nagy port kavart csepeli galvániszapügyhöz mérhető, újabb illegális környezetkárosításra sajtó-tájékoztatóján hívta fel a figyelmet Németh Szilárd, a XXI. kerületi Fidesz frakcióvezetője és Illés Zoltán, a párt környezetvédelmi szakpolitikusa. Állításuk szerint a mostani szennyezés rendkívüli módon veszélyezteti környezetét, leginkább Budapest déli ivóvízbázisát. Ez a főváros vízellátásnak húsz százalékát biztosítja.

A két politikus az ünnepek alatt, lakossági bejelentésre tárta fel az általuk legalább százezer tonnányira becsült, káros anyagokat, így azbesztet is tartalmazó, háztartási szeméttel kevert építési törmeléket. Mindez egy legalább másfél hektáros, egy építőipari cég tulajdonában lévő, állami-önkormányzati földnyelvekkel körülölelt területen található, az eredeti talajszint felett tíz-tizenöt méteres magasságban.

A szabad szemmel is jól látható teherautónyomokból arra lehet következtetni, hogy a feltöltés továbbra is folyamatosan zajlik. Németh Szilárd tudomása szerint a Fővárosi Vízművek Zrt. megtette a rendőrségi feljelentést. Már csak azért is, mert ahol a sitthegyek tornyosulnak, fokozottan védett területnek számít.

A politikus felszólítja Tóth Mihály csepeli polgármestert és Demszky Gábor főpolgármestert az ügy haladéktalan kivizsgálására, illetve intézkedések megtételére. A frakcióvezető szerint – hasonlóan a galvániszapügyhöz – a kerület vezetői most is „bűnösen hallgatnak”, jóllehet elsőfokú hatóságként tudniuk kellene a történtekről.

Azonnali intézkedéseket sürget Illés Zoltán, aki a környezetvédelmi minisztertől vár érdemi lépéseket. Legelőször az ügy alapos feltárását, a terület megtisztítását. Ha kell, állami pénzen megelőlegezve, a bűnösök felkutatása után pedig azokkal megfizettetve. A szakpolitikus szerint sajnálatos, hogy a hasonló környezetkárosítások miatti büntetőeljárásokat a rendőrség sorozatban megszünteti. Teszi ezt azért, mert nincs pénze arra, hogy a szakvéleményeket megrendelje, s ezek esetenként legalább 5-6 millió forintos költségét kifizesse. Lehetőségeiből legjobb esetben is csak arra futja, hogy a bűnös, vagy gyanúba keveredett céget kötelezi erre annak saját költségére. Csakhogy egy ilyen dokumentáció eredménye nem lehet kétséges.

A most feltárt környezetkárosítás eltüntetése, a terület rehabilitációja a becslések szerint legalább félmilliárd forintba kerül.

Illés Zoltán kezdeményezi, hogy a szaktárca törvénymódosítással kezelje a hasonló helyzeteket. Létre kell hozni egy legalább 3-5 milliárd forintos központi alapot a szükséges rekultivációs költségek állami megelőlegezésére, a rendőrség is innen hívhatná le a szakértő díjakat. Ez később természetesen továbbhárítható a felelősökre. A minisztériumnak Budapest hatvan kilométeres sugarában ki kell jelölnie egy hivatalos építésitörmelék-lerakót, jelenleg ugyanis nincs ilyen, mondta Illés. Ha pedig a sitt alapanyagnak minősülne, azt összezúzva kötelezően beépíthetnék az autópályák alapjaiba. A probléma így komplex módon kezelhető lenne.

A kerület későbbre ígért részletes tájékoztatást, meg kell várni ugyanis a folyamatban lévő, a csepeli rendőrkapitányság által elrendelt nyomozást. Emellett az önkormányzatnál is zajlik a hatósági eljárás. Erről Orosz Edit, a városrendezési iroda környezetvédelmi ügyintézője semmilyen közelebbit nem árulhatott el. Így arra sem kaptunk választ, vajon a területtulajdonos folyamodott-e engedélyért a szemétlerakáshoz, s ennek elbírálásáról van-e szó, vagy az önkormányzat már a felelősséget megállapító határozatát fogalmazza-e?

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.