Újabb fontos törvény, újra a régi fideszes trükk
"Én úgy gondolom, hogy ez egy olyan képviselői indítvány lesz, akár többen is adják be, amely az Országgyűlés működésére, illetve az Országgyűlés megválasztására vonatkozik, következésképpen nem kormányindítványként, hanem képviselői indítványként fog bekerülni" - fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.
Arra a kérdésre, hogy a kormány kér-e majd előzetes normakontrollt az ügyben, Navracsics Tibor azt mondta: ha ilyen döntés születik, akkor minden további nélkül. "Rajtam nem fog múlni" - jegyezte meg.
A miniszter fontosnak tartotta leszögezni, hogy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) a politikailag vagy pártpolitikailag érzékeny témákban a miniszterelnök tudatos döntése alapján "hátrébb lép", nem dönt politikai kérdésekben, hanem a kodifikációt végzi. "Ami elkészül a választási eljárással kapcsolatban, az a politikai döntéshozó testületek elé kerül, részben a Fidesz elnöksége, részben a pedig a parlament és már pártok is meg fogják vitatni, mi azt fogjuk kodifikálni, amely a többségi akarat lesz" - közölte.
Navracsics Tibor arra a felvetésre, nem tart-e attól, hogy az előzetes regisztráció miatti alacsony részvétel okán csökken a következő kormány legitimációja, azt mondta: egyrészt nem biztos abban, hogy kevesebben szavaznak majd, másrészt pedig szerinte a legitimáció "nem darabszámtól függ". Úgy értékelte, hogy egy 36 százalékkal vagy 51 százalékkal megválasztott kormány hatásköre, legitimációja nem kisebb, mint egy 80 százalékkal megválasztotté. "Erre ugyan hivatkoznak politikusok, mert van benne valami, a közhangulat, a népszerűség (...) de a demokrácia szempontjából azonos a legitimáció" - jelentette ki.
A Fidesz, illetve a kormány azért alkalmazza előszeretettel a képviselői indítványt, mert így nincs szükség semmilyen előzetes egyeztetésre, az ilyen előterjesztéseket azonnal a Ház elé terjeszthetik. A képviselők az ilyen, esetenként csak pár mondatos előterjesztések mellett terjedelmes, a jogrendszer alapjait érintő kódexeket is „a nevükre vettek”. Egyéni indítványként került a Ház elé egyebek mellett az önkormányzati, illetve a parlamenti választásról, az egyházakról vagy a médiáról szóló törvény, de az alaptörvény maga is állítólag Szájer József iPadjén született. A kormány első két évében az elfogadott törvények 45 százaléka született képviselői indítvány alapján.