Újabb EU-s pénzcsapot zártak el
Az Európai Számvevőszék szúrópróbaszerűen nézett át pályázatokat, és arra jutott, hogy a pénzt nem mindig kutatásra költötte az ország. Túl sok volt a tanácsadói díj, a bérek és az eszközök aránya a vizsgált pályázatok többségénél.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára szerint nem lehet néhány szúrópróbaszerű ellenőrzésből messzemenő következtetést levonni. A Miniszterelnökség bízik abban, hogy a bizottság nem ad helyt a számvevőszék kifogásainak. Ha mégis, akkor jöhet az alkudozás, hogy a 2007 óta kiosztott pénzek hány százaléka lesz büntetés.
A portál emlékeztet: több más területen is elakadtak a pénzek. Háromnegyed éve nem finanszírozzák a 7 ROP (regionális operatív program) útépítéseit és a KÖZOP (közlekedési operatív program) két prioritását. Gond volt a vidéki szélessávú internet kiépítésére kiírt pályázatokkal is, amelyet vissza is vont az NFÜ.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára azt mondta: rutineljárások sorozatáról van szó, ami jellemzően nem a nyilvánosság előtt zajlik, viszont minden tagállamban rendszeresen előfordul.
Tudomása szerint az EU-ban futó közel 500 operatív program közel fele áll valamilyen vita miatt. Mostanában azért is sűrűsödtek meg szerinte az ilyen vizsgálatok, mert a gazdagabb tagállamok csúsznak az EU-s tagdíjakkal, és a bizottságnak nincs elég pénze, hogy egyszerre kifizessék az igényeket, így húzzák az időt, amikor lehet.