Új vírus: mire kimutatják, már késő

Súlyos kritikát fogalmazott meg az egészségügyi kormányzattal szemben az Infektológiai Szakmai Kollégium. Hét pontban foglalják össze, hogy miért tartják elégtelenek az ország felkészítését az új influenza elleni küzdelemre.

Határozott kormányzati tiltakozást váltott ki hétfőn Szalka András infektológus levele, amelyet az Infektológiai Szakmai Kollégium nevében vasárnap a TV 2 hírműsora ismertettet, majd másnap az írott sajtó is közzé tett.

Gyártják a a H1N1 vírus 
elleni védőoltást Kínában
A technician puts a bottle of H1N1 flu virus into a transfer cabinet during preparations to produce vaccines for the flu virus at a lab in Wuhan, Hubei province June 17, 2009. Chinese vaccine maker Sinovac Biotech Ltd hopes to put its H1N1 vaccine through its first clinical trial by the end of July, as pharmaceutical firms race to put vaccines against the new flu virus into commercial production. Thousands of chicken eggs were readied to grow the H1N1 virus on Monday, after the World Health Organization declared a pandemic last Thursday and warned governments to prepare for a long battle against the virus. Picture taken June 17, 2009. REUTERS/China Daily (CHINA HEALTH SOCIETY SCI TECH BUSINESS) CHINA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN CHINA

Magánvéleménynek minősítette Szalka András véleményét hétfői sajtótájékoztatóján Székely Tamás egészségügyi miniszter.

Mint mondta: felvette a kapcsolatot a szakmai kollégium elnökével, Ludwig Endrével, aki megerősítette: nem testületi, csupán magánvéleményről lehet szó.

A tájékoztatón részt vevő Bujdosó László, a Nemzeti Pandémiás bizottság elnöke pedig alapvető tárgyi tévedésnek ítélte a szakember levelében leírtakat.

Hozzátette: hétfőn délben ülésezett a pandémiás bizottság, a szülészeti, a genetikai szakmai kollégium képviselői is megjelentek. Az ülésen több szakember, köztük Czeizel Endre is egyértelműen a terhesek oltása mellett foglalt állást, mert a várandós nőket a láztól kell elsősorban óvni.

Az Infektológiai Szakmai Kollégium véleménye (a miniszter szerint magánvélemény)

Elmaradt mind a lakosság, mind az orvosok, gyógyszerészek felkészítése az új világjárványra  állítja a testület, amely szerint az ÁNTSZ nem tudja elvégezni a lakosság tájékoztatását, mert erre nincs elég pénze. A plakátok és matricák nyomtatásán túl, a médián keresztül nem indult el a társadalom felkészítése, ami más európai országokban hónapok óta zajlik. Az esetleges fertőzöttekkel kapcsolatba kerülő orvosok, patikusok legfeljebb a védőoltásról kaptak tájékoztatást, azonban a fertőzött betegek ellátásáról már nincs kellő információjuk.

Ráadásul a betegség gyorsabb, mint a vírus kimutatásához szükséges vizsgálat: ha egy beteg az állami ellátás keretein belül fordul orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, a labordiagnosztika hosszabb időt vesz igénybe, mint a betegség teljes lefolyása. A vírusellenes gyógyszerek ugyan jelenthetnének segítséget, gyógymódot - például az oltással nem védhető csoportoknak - a H1N1 fertőzéssel szemben, de csak akkor, ha a fertőzés okozta tünetek első 24-48 órájában alkalmazzák azokat.

Az indokolatlan gyógyszerszedés miatt pedig egyszerűen elveszítheti kedvező, vírusölő hatását az orvosság.  A szakmai kollégium állítja: biztonságos, a H1N1 vírus ellen is megfelelõ védelmet nyújtó, jó minõségû védőmaszk sem kapható a patikában. Gyermek méretû maszk pedig még a gyógyászati segédeszköz boltokban sem kapható.

A testület szerint a magyar állam a vakcinaiparban való érdekeltsége miatt nem gondoskodott megfelelő mértékben az antivirális gyógyszerek készletezéséről. Emlékeztetnek rá: az Európai Unió által ajánlott stratégiai készletmennyiség a lakosság 25 százalékának kell, hogy védelmet nyújtson, azonban hazánkban ez az arány az ajánlott töredéke. Így a lakosság nagy része kénytelen maga gondoskodni az antivirális szerek beszerzéséről világjárvány esetén.

Csak az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által is ajánlott antivirális szerek biztosítanak megfelelő védelmet a vírus tömeges elterjedésével szemben. Ha a vírus mutálódik, az oltóanyag is hatástalan. A közvélemény tájékoztatása ebben az esetben is elmaradt - állítja az Infektológiai Szakmai Kollégium.

A testület az oltóanyaggal szemben is nagyon kritikusan fogalmazott. Szerintük a vakcina példátlanul gyors engedélyeztetése, az összetétel együtthatóinak tesztelése szakmailag nem elfogadható. "Például a higanyszármazékok kiürülésének ideje a terhes és szoptatós anyákra és a gyermekekre sem igaz. Megdöbbentõ, hogy vakcina dobozán, sem pedig az ampullán nem szerepel lejárati idõ. Fontos kérdés az is, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMEA) - az EU törzskönyvezési hatósága felé miért nem adták be engedélyezésre a magyar vakcinát? Az európai törzskönyv megszerzéséhez több tízezer fõs vizsgálatokat kell elvégezni a hazai néhány százzal szemben. Illetve érthető, hogy olyan országokban akarjuk forgalmazni az oltóanyagot ahol lazák az egészségügyi szabályok. (pl.: Kína)" - fogalmaz a közlemény.

A kormányzat egyelőre nem reagált az orvos szakmai testület állásfoglalására, de hétfőn délben összehívták a pandémiás bizottság ülését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.