Tarlós elégedett Dörnerrel, de azért mindent neki sem enged
Új személy került Budapest előző években folytatott – jelen városvezetés szerint – felelőtlen gazdálkodásának felelőseit kereső vizsgálatok célkeresztjébe. A fővárosi költségvetés -tervezés, illetve zárszámadás-készítés belső ellenőrzése ugyanis a mindenkori főjegyző hatáskörébe tartozik. Márpedig ez az előző időszakban meglehetősen gyenge színvonalon működött – jelentette ki Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke tegnap, a fővárosi gazdálkodás ellenőrzéséről készített jelentés kapcsán. A főpolgármesteri hivatalban ugyanis sem a gazdálkodó szervezetek, intézmények által javasolt előirányzatok megalapozottságát nem ellenőrizték, sem az általuk készített zárszámadás szabályszerűségét. A gyenge belső kontroll okozta kár több tízmilliárdra tehető, bár a pontos kárértéket az elnök nem kívánta meghatározni.
Domokos László szerint a fővárosi önkormányzat költségvetés-tervezési és zárszámadási hibáiért Tiba Zsolt egykori főjegyző mellett mindazok felelősséggel tartoznak, akik bizottsági tagként, illetve illetékes főosztályként működtették a belső ellenőrzési rendszert, illetve jóváhagyták a jelentéseket. A kontrollok hiányos működésére utal a Közraktár-projekt jelen formában való megvalósulása is. A szolgáltatási szerződésben, illetve az önkormányzati kezességvállalást rögzítő különmegállapodásban foglaltak miatt az ÁSZ hivatalból feljelentést tett és a Központi Nyomozó Főügyészségen, amely azóta elrendelte a nyomozást. Vádat viszont még nem emeltek.
A Demszky-éra gazdasági öröksége erősen beszűkítette a jelenlegi városvezetés mozgásterét – fordította le az ÁSZ-jelentést Tarlós István főpolgármester, aki mindezek fényében igazolva látta az önkormányzat által összeállított Fehér könyv tartalmát.
Mindemellett nem volt biztos abban, hogy a megállapítások nyomán indítanak-e belső vizsgálatot a hivatalban, illetve tesznek-e feljelentést. Azt viszont nem tartotta kizártnak, hogy a köszolgáltató cégek privatizációja kapcsán még kiderülhetnek furcsa dolgok.
Dörner és a kulturális sokszínűség
Sokkal határozottabban nyilatkozott viszont a múlt héten nagy vihart kavart Új Színház-i igazgatóválasztásról.
– Dörner György kinevezése nemhogy szűkíti, de inkább növeli a főváros kulturális sokszínűségét, mivel a fővárosi színházak palettájáról eddig hiányzó magyar drámákat is beemeli a megtekinthető darabok közé – állította a főpolgármester, aki a kinevezés előtt politikusokkal és szakemberekkel is konzultált – neveket nem kívánt említeni –, így döntését megalapozottnak tartja, és azon nem fog változtatni.
Tarlós István egyébként nem értette, hogy miért lenne Dörner, illetve ő fasiszta csak azért, mert magyar drámákat szeretne színpadon látni. Ezzel csupán új irányt mutatnak. A pályázatot értékelve nem tagadta: olvasott már ennél jobb és tartalmasabb művet. S azt is elismerte, hogy kissé furcsa, hogy a pályázó "befejezett múltban" ír olyan színházi támogatókról, akiket még meg sem keresett. De léteznek ennél roszabb pályaművek is. Egyébként Mátra István pályázatát is olvasta, de annak értékelésére újságírói unszolásra sem vállalkozott. Az igazgató kinevezést bírálóknak pedig azt ajánlotta, hogy előbb nézzék meg azt, amit ők hagytak maguk mögött.
A színház névváltoztatásához viszont nem járul hozzá.