Új székháza és több munkatársa lesz a választási irodának

Várhatóan 70-80 munkatársa lesz majd a Nemzeti Választási Irodának (NVI). Az új, önálló szervezet első feladatai közé tartozik majd júliusban a határon túli magyar állampolgárok megkeresése a tavaszi országgyűlési választásra - mondta el az új intézmény nemrég kinevezett vezetője az MTI-nek.

Pálffy Ilona a május elején megszűnt Országos Választási Iroda (OVI) feladatait átvevő NVI - kilenc évre kinevezett - vezetőjeként azt a feladatot kapta, hogy építse ki az immár a mindenkori kormánytól független új autonóm intézmény kereteit, és a részben kibővített munkatársi gárdával indítsa el annak működését.

Az NVI feladata, az OVI-hoz hasonlóan, egyebek mellett az lesz, hogy segítse az Országgyűlés által választott, illetve pártok által delegált tagokból álló Nemzeti (jelenleg még Országos) Választási Bizottság (NVB) munkáját, tehát a testület titkársági feladatait ellássa. Az NVI feladatai közé tartozik az is, hogy a jövőre esedékes négy választást (tavasszal az európai parlamenti, országgyűlési, ősszel az önkormányzati és nemzetiségi) előkészítse és lebonyolítsa.

Az új iroda azonban a jogalkotóktól számos más feladatot és hatáskört kapott, így az NVI-nek kell majd kezelnie például a határon túli magyar választópolgárok regisztrációját, ezért is van szükség sokkal több munkatársra, mint ahányan korábban az OVI-nál dolgoztak. A korábban a kormányzati rendszer részeként, "projektszervezetként" működő OVI 20-25 munkatársa jórészt a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) választási főosztályának tagjaiból állt.

Pálffy Ilona azt közölte, leendő közvetlen beosztottjait, helyetteseit sem kérte még fel a munkára. Elmondta, várhatóan a jövő héten ül majd le a volt OVI-tagokkal. Mint fogalmazott, lesz akinek a munkájára biztosan számít, és lesz, akiére nem. Ezzel összefüggésben arra hívta fel a figyelmet, hogy továbbra is a KIM-ben marad a jogszabály-előkészítés feladata, így a tárcánál is szükség lesz a választási ügyekhez értő szakemberek munkájára.

Arról beszélt, az NVI új munkatársait várhatóan részben a helyi önkormányzati területről választja majd ki.

Közölte, a választási iroda autonóm intézménnyé válásával szüksége lesz egy "gazdasági csapatra" is, amely  egyebek mellett a választási költségvetést bonyolítja, továbbá informatikáért felelős szakemberekre, valamint az épület üzemeltetését, takarítását, őrzését ellátó csoportra is.

Elmondta, fontosabb döntéseivel még megvárja a költségvetés tervezett, várhatóan június 20-ára hatályossá váló módosítását. Az NVI a büdzsében az Országgyűlés fejezetén belül önálló címként szerepel majd. Közölte, az irodának mintegy 500 millió forintja lesz a személyi és működési kiadásokra, valamint arra, hogy székházat vásároljon, illetve béreljen, és berendezze az épületet.

A soron megjelenő további, várhatóan mintegy 2 milliárd forintból kell majd egyebek mellett lebonyolítaniuk a tavaszi két választást, kiépíteniük a választási informatikai rendszert, kifizetniük a választási bizottság működési költségeit és a tagok tiszteletdíját.

Utalt arra, hogy az OVI korábban a KIM V. kerületi Arany János utcai épületében kapott helyet, az új épület elkészültéig ő maga is oda költözik.

Elmondta, egyelőre nem tudják, hol alakítják ki az NVI-székházat, ám az ingatlan kiválasztásakor tekintettel kell lenniük arra, hogy a választások idején várhatóan ott kell kialakítani a nagy helyigényű Választási Központot is. (A választások napjára, illetve éjszakájára a médiának is helyet adó központ, ahol a köztársasági elnök bejelentette az előzetes eredményeket, korábban a Duna Palotában, illetve a Belügyminisztérium épületében működött.)

Arról is beszélt, az épület kiválasztásánál oda kell figyelniük arra is, hogy a jelenleg 9 taggal ülésező OVB a választások előtt jelentősen kibővül, az új jogszabályok alapján a testületnek akár 30-35 tagja is lehet. Jelezte: az OVB is ebben a - legalább 3 ezer négyzetméteres - épületben kapna helyet.

Közölte, elképzelése szerint az OVB saját kiszolgáló apparátust kapna az NVI-től, és szeretné azt is, ha a testület maga intézné a "sajtóját", nyilatkozatait, nem pedig az iroda. Utalt arra, hogy gyakran összekeverik a választási bizottságot a választási irodával, ezért is látná jónak, ha a választott - részben pártdelegáltakból álló - testület döntéseit nem az önálló intézménynek kellene kommunikálnia.

Kitért ugyanakkor arra is, úgy látja, az NVI-nek is szüksége lesz egy, a hazai és nemzetközi médiával kapcsolatot tartó csapatra.

Pállfy Ilona arról is beszélt, egyik legsürgetőbb, júliusi feladatuk a határon túli magyar állampolgárok "megkeresése"; ekkor mintegy 250 ezer levelet küldenek majd ki. Egy "regisztrációs" nyomtatványt kell kitöltenie annak, aki részt kíván venni az országgyűlési választáson. Regisztrálni lehet még online és ügyfélkapun keresztül is. Hozzátette: a visszaküldött nyomtatványok ellenőrzése, feldolgozása hatalmas munkát ad majd az irodának.

Jelezte: ez már önmagában is várhatóan mintegy 200 ezer különböző határozat meghozatalát jelenti, ám ebben még nincs benne a levélben szavazás körüli ügymenet vagy az átjelentkezések lebonyolítása. Mint fogalmazott, az új törvény miatt lényegében a választás valamennyi szereplőjét - köztük a közigazgatási dolgozókat, a szavazatszámláló bizottságok tagjait - meg kell tanítani újra az eljárások lefolytatására.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.