Új nemzeti ünnep a Szent Korona jegyében
"Magyarország Alaptörvényét idén Húsvét Hétfőn fogadta el a Parlament. A jövő év első napja így egy új időszámítás kezdete lesz" – írja az új állami ünnep beiktatására vonatkozó törvénymódosító javaslatában Wittner Mária kormánypárti képviselő.
S már meg is találta a napját, amikor minden évben elérzékenyülten emlékezhetünk majd e jeles dátumra. Ez a nap január 9. Az Alaptörvény Nemzeti Hitvallás fejezetében ugyanis ez olvasható: "Tiszteletben tartjuk történeti alkotmányunk vívmányait és a Szent Koronát, amely megtestesíti Magyarország alkotmányos állami folytonosságát és a nemzet egységét." Ezt a hitvallást, ezt az egységet hivatott erősíteni a Szent Korona ünnepének Wittner Mária által javasolt kinyilvánítása és törvénybe foglalása. (A királyság visszaállításáról egyelőre nem esik szó.)
A képviselőnő már a törvényjavaslat általános vitájában igen emelkedetten szólott: az igazság szabaddá tesz, de ez fordítva nem igaz, a szabadság nem tesz bennünket igazzá – jelentette ki akkor. Majd hozzátette: a "gennyes sebeket" fel kell tépni, mert csak így gyógyulhatnak be, csak így zárhatják le a múltat. Wittner Mária úgy vélte, hogy korábban kellett volna ezt a javaslatot beterjeszteni, egy nemzet nem nézhet szembe a "féloldalas" múltjával, meg kell nevezni a valódi bűnösöket, akik az elmúlt húsz évben lelkifurdalás nélkül a kisemberekre hárították a diktatúra bűneinek felelősségét.
S hogy miért éppen január 9-ét találta a legalkalmasabbnak az ünneplésre? Jó kérdés. A hagyomány szerint 1038. augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján, I. István király a Szent Korona képében fölajánlotta Magyarországot Szűz Máriának. De akkor valóban kissé zsúfolt lenne az ünnep-naptár.
Az Egyesült Államokból ugyan 1978. január 6-án hozták haza, de mégse 9-én, meg miért pont ez lenne az alkalmatos dátum. Maga az előterjesztő meghökkentő választ adott. Wittner Mária az MTI megkeresésére azt mondta: azért javasolja január 9-ét nemzeti ünneppé nyilvánítani, mert "ezen a napon ünnepeljük a Szent Korona ünnepét".
Erre nem gondoltunk.
A törvény mindenesetre a kihirdetését követő napon életbe lépne. Kicsit szoros a határidő, de bízunk országgyűlési képviselőink legendás munkabírásában, amelynek eredményeként már jövő január 9-én ünnepelhetjük az új alkotmányt.
Ez lenne – március 15-e, augusztus 20-a és október 23-a mellett – a negyedik nemzeti ünnep.