Turbolya és kuszkusz a kormány szakácskönyvében
A menzareformról már mindenki hallott – többnyire rosszat –, sokan pedig csak annyit, hogy szeptember óta minimális só és cukor kerülhet az ételekbe. A legtöbb diák fanyalogva tolja félre az ízetlen és sokszor azonosíthatatlan fogásokat. Hogy mindez ne így legyen, az OÉTI a közétkeztetésben dolgozó 240 élelmezésvezető és 40 dietetikus számára tartott elméleti és gyakorlati továbbképzést. Nem egyszerű ugyanis olyan ételt főzni, ami megfelel az új előírásoknak és közben finom is. A legfontosabb kérdés, hogy mivel lehet helyettesíteni a sót. Az OÉTI szakemberei tudják a választ: sok zöld fűszerrel.
A résztvevőket tesztelik is, 15 szárított fűszert kell azonosítaniuk. Senki nem ismeri fel mindet, a legnagyobb kihívást a vasfű és a turbolya jelenti. Az alapanyagokat sorolva is elhangoznak hasznos ötletek, például hajdinalisztből lehetne sütni a palacsintát, ciroklisztből a pogácsát és gluténmentes lisztből főzni a galuskát. Kerüljön az asztalra kuszkusz, csicseriborsó és durumtészta. Jobb, ha elfelejtjük a 2,8-as tejet, mert november 1-jétől csak az 1,5 százalékosat lehet használni a közétkeztetésben. De ott van a kókusz-, a rizs-, a zab- és a mandulatej, mondja az egyik szakértő.
– Mindez nagyon jól hangzik, ám a probléma az, hogy a támogatás mértéke nem változott. Nekünk ugyanannyiból kell kigazdálkodnunk egy felnőtt ember napi ötszöri étkezését most, mint korábban a hármat. Hogyan vegyünk ebből sáfrányt, vaníliarudat, durumtésztát és zabtejet? Ráadásul közbeszerzés határozza meg azt az árucsoportot, amelyből rendelhetünk. Hát ezek nem szerepelnek benne. Próbálunk sakkozni, de igen nehéz – mondja Kristófné Ábrahám Julianna, aki a Csongrád megyei Nagymágocsról érkezett, a helyi kastélyotthon élelmezésvezető- helyettese.
Többen panaszkodnak arra, hogy nagyon nehéz betartani a felhasználható só mennyiségére vonatkozó előírásokat, már a tízórai és az uzsonna is elviszi a megengedett sómennyiséget. A szakértők megnyugtatták az aggodalmaskodókat: segít majd nekik az a folyamatosan frissülő adatbázis, melyben huszonkétezer termékből válogathatnak az összetevők alapján, s attól kezdve az élelmezésvezetőkön múlik, hogy melyeket részesítik előnyben.
A Tolna megyei Tevel községből érkező Schafferné Kertai Anita azt mondja, ha betartaná a törvényt, akkor sokan éhen mennének haza. A településen a gyerekek 80 százaléka térítésmentesen eszik, ő ezt nem teheti meg velük. Még hagyományos nokedlit sem nagyon esznek otthon, nemhogy kuszkuszt. Az óvodások napi háromszori étkezését fejenként 325 forintból kell kigazdálkodniuk. Aztán jöhet a kóstolás, mert közben a Debreceni Egyetem séfje só nélküli fogásokat készített: kukoricakrémlevest grillezett halkockákkal, almás-céklás káposztasalátát, zöldséges- húsos tésztasalátát és brokkolitortát.
Többen megelégedéssel konstatálják, hogy lám-lám, só nélkül is lehet finomakat főzni. De hogy a mindennapok része lehet-e ez a fajta gasztronómia, azt sokan kétségbe vonják.