Turbófokozatban talán nem vesznek el ezermilliárdok
Hetente két és félszer több támogatást fizetett ki, és 70 százalékkal több szerződést kötött a kormányváltás óta a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) – közölte az uniós támogatásokat menedzselő szervezet a hvg-hu-val. Ezzel együtt a 2007 és 2013 közötti időszakra Magyarországnak szánt mintegy 8 ezermilliárd forintból alig több mint 2 ezermilliárdot fizettek ki eddig az uniós pályázatokon nyertes vállalkozásoknak, intézményeknek.
Ha az NFÜ a mostani, heti 14,7 milliárd forintos tempót tartja, a teljes összeg kifizetése még közel 8 évet igényel. Ennyi idő azonban nincs, a 2013-ig befejezett uniós programok pénzügyi zárását 2015 végéig meg kell ejteni. A fel nem használt forrásokat az EU visszavonja, tovább kell tehát gyorsítani az ügymenetet, ha Magyarország a teljes keretét ki akarja használni - írja a portál.
A HVG piaci forrásai azonban még az NFÜ által beharangozott sebességváltást sem érzékelték, sőt akadozó kifizetésekről számoltak be. Az egyik nagy építőipari cég képviselője például úgy fogalmazott: mindig olyan lassan fizetnek, hogy nem lehet észrevenni, ha egy programot felfüggesztenek. Brüsszeli HVG-források szerint ilyesmi történt a legtestesebb, hét év alatt összesen 7,3 milliárd euró keretű közlekedési operatív programmal (közop).
Az Európai Bizottság (EB) áprilisban úgynevezett political letterben küldött értesítést, hogy amíg Magyarország meg nem szünteti az összeférhetetlenséget a támogatásközvetítő rendszerben, hiába nyújt be lehívási igényt. Állítólag már készül a tényleges felfüggesztésről szóló levél is. Az összeférhetetlenség azzal áll elő, hogy az uniós társfinanszírozású beruházásokat koordináló és ellenőrző közreműködő szervezet, a KIKSZ Közlekedésfejlesztési Zrt. és a pályázatokat kiíró, a beruházásokat megrendelő Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. (NIF) fölött egyaránt a fejlesztési tárca felügyelete alá tartozó Magyar Fejlesztési Bank Zrt. gyakorolja a tulajdonosi jogokat. (Hasonló ügyetlenkedés az előző ciklusban is megakasztotta az ügymenetet, akkor a gazdasági tárca felügyelte mindkét szervezetet.)
A közbeszerzési szabálytalanságokat is támogatásvesztéssel torolja meg az unió. A revizorok október közepén esedékes magyarországi vizitje előtt nem jó ómen, hogy maga az uniós forrásokat menedzselő NFÜ zavar le vitatható közbeszerzéseket. Zsinórban három tendert bonyolított le rendkívüli sürgősséggel, hirdetmény nélkül, ráadásul uniós pályázatok szakmai értékelésére szóló feladatokra. Az összesen nagyjából 550 millió forintos pakkot a meghívottak közül a Hydea Kft., a VTK Innosystem Kft. és a Cowi Kft. vitte el. Könnyen meglehet, hogy a nyilvános eljárást, a tiszta versenyt preferáló EB revizorai fennakadnak ezeken a szerződéseken, tekintettel arra, hogy sürgősség csak akkor fogadható el, ha a késlekedés nem a kiíró hibájából fakad. Ebben az esetben alig hihető, hogy az elbírálandó keoppályázatok garmadája váratlanul szakadt rá az NFÜ-re. Az említett tanácsadói szerződésekkel a HVG értesülése szerint már foglalkoznak Brüsszelben, sőt olyan nagyberuházásokat is górcső alá vesznek, mint a fővárosi Margit híd és Szabadság híd felújítása vagy a Budapest szíve program.
Aligha jó pont, hogy nemrég az uniós források igénybevételének szabályossága felett őrködő NFÜ-t is elmarasztalták a közbeszerzési törvény megsértése miatt. Egy néhány milliós beszerzés alkalmával a Microsec Kft. jogorvoslatot kért, s bár ez automatikusan a szerződéskötés felfüggesztését jelenti, az ügynökség nem várta be a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) határozatát, megkötötte a kontraktust. A „kiemelkedő súlyúnak” ítélt jogsértés miatt a KDB félmillió forint bírságot szabott ki, de – közbeszerzési szakértőket meghökkentő indoklással – nem vitte az ügyet a bíróság elé a szerződés semmissé nyilvánításáért. Úgy tudni, nem független az esettől, hogy Kurucsai Margit, a KDB elnöke lemondott, és október 6-ával távozik a posztjáról - írja a hvg.hu.