A Kossuth téren tüntettek Budaházy szabadon bocsátásáért

A terrorcselekménnyel vádolt Budaházy György és társai szabadon bocsátásáért tüntettek hétfő este a fővárosi Kossuth Lajos téren.

A demonstrálók előtt több jobbikos képviselő is beszédet mondott. Szilágyi György, a Jobbik országgyűlési képviselője azt mondta, hogy a mostani kormány által hangoztatott forradalom, akkor lenne valódi, ha a "politikai foglyokat" szabadon engednék, a "politikusbűnözők" pedig börtönbe kerülnének.

Gaudi-Nagy Tamás ugyancsak jobbikos országgyűlési képviselő a tüntetésen bejelentette, hogy Budaházy Györgyöt jelölik az Európai Tanács által meghirdetett emberi jogok díjára az elmúlt években e területen végzett a tevékenységéért. Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti képviselője azt hangoztatta, hogy bár megtörtént a kormányváltás, de addig nem lehet szabadságról beszélni, amíg Budaházy György börtönben van. A tüntetésen több mint 200 ember vett részt; a tömegben több nemzetiszínű, árpádsávos és jobbikos zászlót is lehetett látni. A rendezvényt a rendőrség biztosította; a tüntetésen nem volt rendbontás.

Az Összefogás Budaházyért elnevezésű rendezvényt megelőzően Morvai Krisztina kijelentette: a terrorcselekménnyel vádolt Budaházy György fogvatartásának körülményei az ötvenes évek pártállami diktatúráját idézik. A politikus pénteken, a Fővárosi Bíróság épülete előtt újságíróknak azt mondta: felháborító, hogy Budaházy György és vádlott társainak ügyében ugyanazon büntetés-végrehajtási intézmények vezetői hoznak döntéseket, amelyekben 2006 őszén tömeges jogsértések történtek, s ahol emberek százait bántalmazták és alázták meg. Szerinte az elmúlt években a rendőri, az ügyészi, a bírói és a büntetés-végrehajtási szervezetben sem vizsgálták, kik a felelősei a jogsértéseknek, a "futószalagszerűen lefolytatott koncepciós eljárásoknak".

Morvai Krisztina példaként említette a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézetet és annak parancsnokát, Boglyasovszky Csabát, aki - mint a politikus fogalmazott - "a 2006 őszi események idején végigasszisztálta, hogy kínozzák a fogvatartottakat az általa vezetett börtönben". Most pedig - folytatta Morvai Krisztina - ő volt az, aki megtiltotta, hogy az ügyészség szerint Budaházy által irányított Hunnia-csoport fővárosi bv-intézetekben fogvatartott tagjai laptophoz jussanak hozzá, sőt, közbenjárására a váci börtönben raboskodó Budaházy Györgytől is megvonták a számítógép használatának lehetőségét. Úgy értékeli, a tisztességeshez eljáráshoz való jog alapelve sérül azzal, hogy a gyanúsítottak nem ismerhetik meg a velük szemben felhozott bizonyítékokat, így a rejtett kamerás felvételeket és a lehallgatott beszélgetéseket.

Morvai Krisztina kitért arra, hogy a terrorizmussal vádoltak esetében az államnak fokozottan ügyelnie kellene a büntetőeljárás garanciális elemeire annak érdekében, hogy az eljárás alkalmas legyen a bűnösségük vagy ártatlanságuk megállapítására. A jobbikos politikus azt mondta, hogy a tüntetés a tüntetés "emberi jogi típusú" lesz, így mindazokat várják rá, akik szerint megengedhetetlen, hogy "az ötvenes éveket idéző, durván jogsértő módszerekkel lépjenek fel a politikai ellenzékkel szemben, börtönben tartva annak tagjait".

Budaházy György 2009. június 19-e óta van előzetes letartóztatásban. Azzal gyanúsítják, hogy 2007 elején egy több személyből álló, Hunnia Mozgalomnak nevezett csoportot hozott létre, majd vezetett azért, hogy országgyűlési képviselők elleni támadásokkal, őket megfélemlítve befolyásolják a parlamenti döntéseket. A Központi Nyomozó Főügyészség Budaházy Györgyöt terrorcselekménnyel, robbanóanyaggal visszaéléssel, emberölés előkészületével és aljas indokból elkövetett súlyos testi sértéssel gyanúsítja. A nyomozóhatóság szerint Budaházy a cselekményeket bűnszervezetben, annak vezetőjeként követte el.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.