Czibula Csaba saját ügyvédjét vádolja Mexikóból

"Feljelentette" kirendelt védőjét az ügyvédi kamaránál Czibula Csaba egykori fideszes VII. kerületi önkormányzati képviselő, aki az ügyészség szerint azért nem lett vádlott az erzsébetvárosi ingatlanügyben, mert még időben Mexikóba távozott. Onnan jelentette fel ügyvédjét is, és onnan írt több, formailag a kihallgatási jegyzőkönyvekre emlékeztető levelet az ügyészeknek és a bíróságnak.

Információink szerint „feljelentette” a Budapesti Ügyvédi Kamaránál kirendelt védőjét Czibula Csaba, Erzsébetváros egykori fideszes önkormányzati képviselője, aki minden jel szerint a Hunvald-per valahanyad rendű vádlottja lett volna – már ha nem hagyja el időben az országot. De elment, s jelenleg a bűnözők számára a világ talán legbiztonságosabb országában, Mexikóban él, onnan levelezik az úgynevezett VII. kerületi ingatlanügyben eljáró Központi Nyomozó Főügyészséggel és a Fővárosi Törvényszékkel.

Kirendelt védőjével szemben állítólag az a kifogása, hogy nem tartja vele kellő intenzitással a kapcsolatot.

Czibula Csabát hivatalos személy által fontosabb ügyben kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés gyanúsítottjaként hallgatták volna ki a Gál György és társai (köztük Hunvald György volt szocialista kerületi polgármester) ellen folyó nyomozás keretében a VII. kerületi ingatlaneladásokkal és egyes önkormányzati megbízási, illetve munkaszerződésekkel összefüggésben még 2009 végén, azonban közvetlenül Gál (2009) novemberi őrizetbe vétele után elhagyta az országot. Annak idején úgy hírlett, előbb a horvátországi Vir szigetén lévő nyaralójában bujkált, majd Mexikóba utazott.

A Központi Nyomozó Ügyészség tényként kezeli, hogy Czibula ma is Mexikóban él. Ott azonban nem férnek hozzá. Mexikó nem csatlakozott ugyanis egyetlen olyan nemzetközi egyezményhez sem, amelynek alapján hazánk a siker reményében kérhetné a kiadását.

Czibula a Központi Nyomozó Főügyészség szerint 2003-ban és 2004-ben nyolcmillió forint kenőpénzt vett át, részben Gál Györgytől, részben más vállalkozóktól azért, hogy a hivatali kötelességét megszegve a gazdasági bizottságban, majd később a képviselő-testületben támogassa a VII. kerületi ingatlanértékesítésekről szóló előterjesztéseket a Gál György által javasolt módon és értéken.

Czibula az ügyészségnek postázott "önkihallgatásában" azt írta, ő az ügyet borító, majd később vádalkut kötő vállalkozó őrizetbe vétele idején hónapokig Magyarországon tartózkodott, de akkor nem kereste a nyomozóhatóság. Amikor viszont már keresték, ő Mexikóban volt, ahol megnősült, ezért, valamint anyagi okok miatt akkor már nem tudott hazajönni. A formailag a rendőrségi, ügyészségi kihallgatási jegyzőkönyvekre emlékeztető levelében mindemellett azt állította, hogy ő soha sem vett át nyolcmillió forintot Nagytól. Szerinte az ő szavazatára, lévén, hogy az ingatlaneladásokról hozott döntések idején a Fidesz kisebbségben volt a kerületi képviselő testületben, nem is volt szükség.

Czibula felesége 2007-2008-ban – a volt önkormányzati képviselő emlékezete szerint – a Fidesz-frakció javaslatára az önkormányzattal kötött szerződés keretében a Fidesz-frakció segítőjeként dolgozott. Czibula szerint azonban neki semmi köze nem volt ehhez, a Fidesz javaslatára jött létre a szerződés, amelynek indokoltságát az ügyészség egyébként vizsgálná a büntetőeljárás keretében.

Czibula a Fidesz színeiben került be a testületbe, de később kilépett a pártból. A Vállalkozók Pártjának helyi elnöke volt, 2002 és 2006 között képviselőként, majd külsős tagként munkálkodott a gazdasági bizottságban, az SZDSZ delegáltjaként. Gál Györggyel nemcsak "üzleti" kapcsolat fűzte össze, hanem jó barátságban voltak, az egykori SZDSZ-es képviselő például Czibula gyermekének keresztapja.

Miután Czibula Mexikóba „menekült”, ahol a magyar hatóságok számára elérhetetlen, ügyét úgymond elkülönítették, amíg haza nem jön, vagy Mexikó nem szakít az eddigi kiadatási gyakorlatával.

A Fővárosi Törvényszék (a volt Fővárosi Bíróság) múlt pénteken fejezte be az ingatlanügy tárgyalását. Felmentette az ingatlanpanama vádja alól Hunvald György volt polgármestert, 8 és fél év börtönre ítélte ugyanakkor Gál Györgyöt, aki a kérdéses időben az önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke volt, s aki a bíróság szerint bizonyítottan több tízmillió forintot kapott egy, az ügyészséggel lelepleződése után vádalkut kötött vállalkozóval azért, hogy bizonyos ingatlanokat neki tetsző áron vásárolhasson meg.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.