Trianon-emlékművet állítana vissza Újpest szocialista alpolgármestere
Visszaállítaná a "Fájdalmas anya" nevű szobrot Újpest megújuló főterére a IV. kerület szocialista alpolgármestere: Trippon Norbert szerint az 1937 óta a téren állt alkotás a trianoni békeszerződés okozta fájdalmaknak állítana emléket - írta a szombati Népszava. A lapnak nyilatkozva az újpesti alpolgármester elmondta, úgy látja, hogy Magyarországon a lakosság többsége egyetért abban: 1920. július 4-e történelmünk egyik legszomorúbb pillanata, de ehhez azt is hozzátette, hogy a múltunk közös, ezért nem szabad hagyni, hogy annak bármelyik eseményét bárki, bármilyen politikai oldal kisajátítsa. Trippon épp ezért visszautasította azt a felvetést, hogy terve kampánycélokat szolgálna.
A főváros zöld utat adhat
Horváth Gyula, Budapest városképvédelmi bizottságának MSZP-s alelnöke nem hallott még az ötletről, de ha a testülete elé kerül, komoly vizsgálatnak vetik alá. "A megemlékezés fontos, de azt is látni kell, hogy egy ilyen szobor tágabb értelemben a kontinenst is érinti. Európának nagyon gyorsan egységes nemzetté kéne válnia, így nem lenne szerencsés, ha az emlékmű irredenta vagy más, negatív üzenetet hordozna" - szögezte le Horváth, aki elképzelhetőnek tartja, hogy a főváros zöld utat ad a szobornak.
"Aki ilyet támogat, az politikai szélhámos"
Trippon ötlete vélhetően megosztja majd az MSZP-t - állapította meg a Népszava. A lapnak a szocialista pártot néhány hónapja elhagyó Krausz Tamás történész kijelentette: a szoborállítás teljes szellemi kiürülést jelez. "Kampánycélokat szolgáló, álromantikus, múltba forduló és értelmetlen vállalkozás, ami sérti a környező népeket. Ráadásul teljesen idegen a baloldali hagyományoktól.
A trianonozás mindig a politikai jobboldal ideológiai maszlaga volt, holott a tragédiáért a történelmi felelősség a jobboldalt terheli. Az vezette ugyanis bele az országot az első világháborúba" - fogalmazott a történész. Mint mondta, az a szocialista párttag, aki ilyet támogat, "közönséges politikai szélhámos", aki valószínűleg nem tudja, hogy a Jobbik vagy az MSZP tagja-e.
Derce: "Akinek nem tetszik, ne jöjjön Újpestre"
Trianon ugyanúgy történelmünk része, mint a honfoglalás, a nemzeti tragédiának emléket állító újpesti műalkotás pedig ugyanúgy hozzá tartozik a kerülethez, mint a víztorony - mondta Derce Tamás (független) polgármester szombaton az MTI-nek. Közölte, egyetért Trippon Norbert szocialista alpolgármesterrel. Elmondta, a szobor az 1930-as évektől kezdve a téren állt, és csak akkor vitték el biztonságosabb helyre, amikor néhány éve el akarták lopni az alkotást.
A szobor Újpest része, ott volt a téren, és ott is marad, polgármestereként abszolút nem érdekel, mi a véleménye erről azoknak, akik nem ott élnek. Akinek nem tetszik, ne jöjjön Újpestre - fogalmazott a városrész vezetője.
Trippon Norbert a szombat délelőtti bejelentés után erre reagálva az MTI-nek azt mondta: a szobor újraállítása egészen biztosan nem sértő senkire sem nézve. Utalt arra, hogy az alkotás évtizedeken keresztül ott állt a téren, még a tanácsrendszerben is. Mint mondta, baloldaliként ő a "hazafias baloldal építésében" gondolkodik. "A hazafiságnak két ellensége van: a nacionalizmus és az internacionalizmus, én a középutat képviselem ebben" - fűzte hozzá.
Horn Gyula is nemzeti tragédiának tartotta Trianont
Közölte, úgy gondolja: ha ma Magyarországon megkérdezik az embereket, hogyan vélekednek Trianonról, akkor ugyanazt fogják mondani mint ő, hogy az nemzeti tragédia volt. Megjegyezte: emlékei szerint korábban Horn Gyula szocialista politikus is ezt mondta.
Az újpesti Főtér megújítása, ahol az alkotás ismét helyet kapna, négy hónappal ezelőtt kezdődött. A tervek szerint új, parkosított városközpont épülne a városháza és a piac melletti területen. Az 1,2 milliárd forintos fejlesztési programhoz a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 750 millió forintos támogatást hagyott jóvá még tavasszal.