Visszatérnek a tüntetések: traktorok szánthatják Budapestet
Az Orbán-kabinet mintegy 380 ezer hektárnyi területet (az állam mezőgazdasági termőföldvagyonának nagyobbik részét) kíván árverésre bocsátani. A szabályok szerint – amelyeket az előzetes várakozásokkal szemben nem törvény, hanem egy kormányhatározat rögzít – a decemberben kezdődő liciteken elvileg csak helyben élő gazdálkodók indulhatnak, kizárólag magánszemély vehet földet, és 300 hektár a megvásárolható birtokok felső határa. A terveket egy parlamenti kérdésre adott válaszban ismertető Orbán Viktor szerint „a föld tulajdonosainak a gazdáknak kell lenniük, az állam csak kivételes esetben legyen tulajdonos”.
Ez azonban – ahogyan az LMP-s Sallai R. Benedek felhívta rá a figyelmünket – ellentétes az állami földek hasznosítását szabályozó, kétharmados NFA-törvénnyel: a jogszabály számos olyan állami feladatot meghatároz, amely teljesíthetetlenné válik, ha az állami földtulajdon megszűnik. – Az NFA-törvény alapján nem lehet elkótyavetyélni az állami földvagyont, ehhez törvényt kellene módosítani – állítja a képviselő. A törvény azt is rögzíti, hogy mire lehet felhasználni a földeladásból származó bevételt: alapvetően földek vásárlására, illetve a családi gazdálkodók támogatására, a kormányhatározatban azonban egy olyan általános cél („Magyarország megerősítése”) szerepel, amelynek alapján a befolyó pénz eltűnhet a költségvetésben, szintén törvényellenesen.
Lapunk értesülései szerint az ellenzék egyöntetűen elutasítja a földeladást. Úgy tudjuk, a Párbeszéd Magyarországért az ombudsmanhoz készül fordulni az ügyben.