Holnaptól várják a Duna tetőzését
A délelőtt tíz órai adatok szerint három óra alatt nagyjából 10 centimétert emelkedett a Duna vízállása. Nagybajcsnál 826, Budapestnél 727 centiméter volt a vízszint. Komáromnál 721, Esztergomnál 667, Nagymarosnál pedig 592 centiméteres vízmagasságot mértek.
Reggel 7 órakor a fővárosban 719 centiméteren állt a folyó vízszintje az ötórai 713 centiméter után. (Budapesten 2006-ban mérték az eddigi legnagyobb vízállást, 860 centimétert a Dunán.)
Nagybajcsnál 815 centimétert mértek hét órakor, vagyis két óra alatt szintén hat centimétert emelkedett a vízszint. Komáromban reggel 711 centiméteren állt a folyó, ez hétcentis emelkedést jelent. Esztergomban öt centiméterrel áll magasabban a Duna a két órával korábbihoz képest, 654 centiméteren. Nagymarosnál nyolc centivel áll magasabban a víz, mint hajnalban: hét órakor 582 centiméter volt a vízállás. Nagybajcsnál 872, Komáromnál 801, Esztergom 771, Nagymaros 714 centiméter volt az eddigi legnagyobb vízállás.
(Ezen az oldalon a Petőfi hídnál lévő A38-as hajó webkamerája ad élőben képet a vízállásról.)
Az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) összegzése szerint 760 kilométernyi töltésen van árvízvédelmi készültség Magyarországon. Ebből rendkívüli védekezés 191 kilométeren, harmadfokú pedig 62 kilométeren. Továbbra is 13 önkormányzat vesz részt a védekezésben.
Orbán szerint a nemzeti együttműködés hibátlanul működik
Kilenc, a dunai árvíz miatt leginkább veszélyeztetett területet sorolt fel Orbán Viktor csütörtök reggel a Belügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatóján: ezek között van Mecsér és környéke, Komárom és térsége, az egyik vörösiszap-tározója miatt Almásfüzitő, a táti térség, Esztergom, Szentendre, a közúton megközelíthetetlen Kisoroszi, valamint Budapest és Dunaújváros környéke.
A Duna tetőzését péntektől várják az ország területén. Nagybajcsnál kilencméteres vízszinttel számolnak, a becslési tévedés plusz-mínusz 10 centiméter lehet. Komáromban a várható tetőzés 830 centiméter, a hibahatár ott is plusz-mínusz 10 centiméter, a védekezési munkát péntek délig kell befejezni, ahogyan Esztergomban is, ahol 795 (plusz-mínusz 15) centiméter lehet a legnagyobb vízállás. Nagymarosnál 740 (plusz-mínusz 15) centiméteres vízmagassággal számolnak, a védekezéssel ott szombat reggel 6 óráig kell végezni, csakúgy, mint Budapesten, ahol 885 centiméteres lehet a maximális vízállás (a becslési tévedés a fővárosban 20 centiméter).
A veszélyeztetett szakaszok közül Orbán Viktor kiemelte Almásfüzitőt, ahol a 7-es sorszámú vörösiszap-tározónak nem készült el teljesen a rekultivációja, de a szakértői tanulmányok szerint nem fenyeget az a veszély, hogy a magas vízállás iszapszennyeződést mos a Dunába. Ott a veszélyhelyzethez több mint hat méterrel magasabb vízállás kellene, mint amivel maximálisan számolni lehet.
Orbán Viktor hangsúlyozta: nincs olyan ember az országban, akit baj esetén ne tudnának biztonságban kimenekíteni a lakhelyéről. Ha minden a legrosszabb forgatókönyv szerint alakul, akkor Győrújfaluból 1424, Komáromból 11 345, Almásfüzitőről 2097, Tátról 5057, Tahitótfaluból 1417, Pócsmegyerről 2047, Szigetmonostorról 2435, Szentendréről 873, Óbudáról pedig - a lakótelepet elérő árvíz esetén - 55 300 embert kellene kitelepíteni.
A Belügyminisztérium kirendelt 1700 rendészeti szakközépiskolást a gátakra, és rekordszámú önkéntes is dolgozik a védekezésben.
"A nemzeti összefogás, együttműködés hibátlanul működik ez idáig", Magyarország alkalmas állapotban van a tetőző árhullám miatt szükséges feladatok ellátására - jelentette ki a miniszterelnök.
Hende Csaba honvédelmi miniszter arról beszélt, hogy a honvédség teljes mozgósítása megtörtént, szükség esetén több mint 9600 embert tudnak bevetni.
A két leginkább kritikus budapesti helyszínen, így a Római-parton - ahol csütörtökön befejeződik a nyúlgáton a kapuk bezárása, péntekre elkészül a töltéstalp megerősítését szolgáló agyagmag - és a lezárt Margitszigeten is folynak a védekezési munkálatok.
Legközelebb csütörtök délután várható átfogó árvízi tájékoztatás az országos helyzetről.
Kisoroszi már megközelíthetetlen
Eddig 80 ezer homokzsákot raktak le Sződliget megvédése érdekében a 2-es útra, az alkalmi gát építésével estére végeznek, mert éjszaka elérheti a Duna a főutat – közölte a község polgármestere csütörtök az MTI–vel.
Juhász Béla (Tiszta Forrás Szövetség) elmondta, a község honlapján megjelent felhívásra egyre többen érkeznek, jelenleg 60–70 ember rakja a homokzsákokat. A korábban már lezárt 2-es út mentén fekvő települést védő gát most 70 százalékban van kész. Ha szükséges, a védművet később tovább magasítják.
Néhány óra múlva körbezárhatja a Duna a Szentendrei-sziget északi csücskében fekvő Kisoroszit, a község várhatóan egy hétig lesz elzárva - hangzott el a település határában tartott sajtótájékoztatón csütörtökön.
A faluba csak csónakkal majd lehet bejutni, illetve légi úton lesz megközelíthető. A kormánymegbízott a csütörtök esti Nógrád megyei földrengéssel összefüggésben azt mondta, hogy megvizsgálták a gátakat, és megállapították, hogy a földmozgás nem okozott károkat, a gátak stabilak.
Molnár Csaba (független), Kisoroszi polgármestere arról számolt be, hogy a település várhatóan egy hétig lesz elzárta. Mintegy 130-140 ember vesz részt a védekezésben, közülük 80-100 civil.