Törvénytelenül nevezték ki Szijjártót
A cikk emlékeztet, hogy a miniszterelnökség élén a kormányátalakításig Varga Mihály (Fidesz) állt. Az intézményre vonatkozó korábbi szabályozás szerint – miniszter helyett – államtitkár vezette, alatta közvetlenül helyettes államtitkárok dolgoztak. A 2010. évi XLIII., a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény 69. paragrafusa szerint „a Miniszterelnökségen közigazgatási államtitkár nem működik, a Miniszterelnökségen működő helyettes államtitkár tevékenységét a Miniszterelnökséget vezető államtitkár irányítja és a Miniszterelnökség főosztályokra és osztályokra tagozódik”. Szám szerint tehát egy államtitkár, azaz Varga Mihály állt az intézmény élén.
Ennek ellenére május 29-én Szijjártó Péter és Győri Tibor is átvette megbízólevelét, így június 2-ától a volt miniszterelnöki szóvivő a nemzetközi kapcsolatokért, Győri pedig a jogi feladatokért felel – államtitkári pozícióban. Így Lázár Jánossal és a két új kinevezéssel együtt háromra ugrott a miniszterelnökségen dolgozó államtitkárok száma.
A cikk szerint a baki Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszternek is feltűnt, hétfőn (a kinevezés után több mint egy héttel) ugyanis benyújtott egy módosító javaslatot a 2010-es törvényhez. Ennek nemcsak tartalma, de tempója is feltűnő: „kivételesen sürgős” tárgyalást kért rá a benyújtó. A 69-es paragrafust úgy egészítik ki: bevezetik „a Miniszterelnökségen működő államtitkár intézményét, mivel törvény eddig csak a Miniszterelnökséget vezető államtitkárról rendelkezett”.
Emellett lehetőség nyílt arra, hogy kormányrendelet a miniszterelnököt jelölje ki központi hivatal irányítására. Mindez azt jelenti, hogy a jövőben ha egy központi hivatalt a kormányfő irányít, akkor ő nevezi ki és menti fel a szervezet vezetőjét, az irányítással összefüggő bizonyos hatásköröket pedig a miniszterelnökséget vezető vagy ott dolgozó államtitkárra ruházhatja át. Csütörtökön el is fogadta az Országgyűlés a módosítót.
A törvénytelen kinevezés és az utólagos törvénymódosítás az MSZP-frakciónak is feltűnt, Mesterházy Attila MSZP-elnök és Harangozó Tamás frakcióvezető-helyettes múlt héten levélben figyelmeztette Áder János köztársasági elnököt a visszás helyzetre. Választ nem kaptak.