Török Gábor meglepődött: 'Mi van itt, kérem?'
A KDNP megzsarolta a Fideszt, Kósa Lajos határozottan bírálta a kormány terveit, Pokorni Zoltán keményen ütközött Hoffmann Rózsával, és végül Lázár János - miközben bejelentette, hogy a jövőben saját autóját fogja vezetni - olyan önkritikus mondatot mondott a sajtótájékoztatóján, ami általában még egy fideszlight közszereplőtől is meglepne: a Fidesz ezekben az ügyekben csak azt kapja, amit korábban maga adott a szocialistáknak. Mi van itt, kérem?" - teszi fel a kérdést Török Gábor.
"Természetesen nem az lep meg, hogy viták vannak a kormányoldalon: aki a Fidesz belső viszonyait nem csupán néhány baloldali lapból ismerte, korábban is tudhatta, hogy az a monolit, kétely- és ellentétmentes egység, amiről itt-ott olvasni lehetett, soha nem létezett. A jobboldal (mint általában minden politikai szervezet) akkor is tagolt, belülről megosztott volt, amikor egyszerűen csak nemet kellett mondani a balliberális kormányzásra - nem nagy újdonság, hogy ehhez képest a kormányzás csak tovább erősítette az amúgy is meglévő érdek- és értékellentéteket" - írja legfrissebb blogbejegyzésében az elemző.
"Az viszont valódi meglepetés, hogy ezekről a belső konfliktusokról most olyan dózisban jönnek a hírek, amelyekre korábban csak a szocialisták egy-egy szinte élőben közvetített „zárt" ülése kapcsán volt példa. A nyilvánosság ezúttal olyan dolgokat tudhatott meg, amelyeket a Fidesz régebben mindig elrejtett, gondosan ápolva az egységes, fegyelmezett politikai erő képét" - hangsúlyozza a politológus.
Véleménye szerint három válasz adható a mi történt most kérdésére.
A legkézenfekvőbb verzió szerint mára olyan súlyossá váltak a belső konfliktusok, hogy lehetetlen ezeket a színfalak mögött tartani - írja Török Gábor. "A kormányoldalon megszűnt az a belső bizalmi háló, ami korábban megakadályozta a kiszivárogtatást, a sajtó célzatos tájékoztatását, s most már számítani kell arra, hogy - miként az MSZP-nél sokszor láttuk - az egyes erőcsoportok ezt az eszközt is igénybe veszik politikai céljaik elérése érdekében" - áll az elemző blogjában.
Mint írja: 2Elméletileg az sem elképzelhetetlen persze, hogy semmi érdemi változás nem történt, egyszerűen ez csak egy kivételes alkalom volt, amikor az újságírók valamilyen ok miatt ügyesebben tudták megdolgozni a képviselőket, és ezért a nyilvánosság a megszokottnál jobban beleláthatott a pártügyekbe. Jelentősen rontja ennek az érvnek az erejét, hogy az első fátylat éppen az a távirati iroda lebbentette fel, amely esetében ilyen véletlen "erősödés" nem tűnik túlzottan valószerűnek."
Az ördögi tervek rajongói ezen a nyomvonalon haladva könnyen eljuthatnak egy harmadik lehetőséghez is: nem az ellentétek növekedtek és nem is a sajtó volt élelmesebb, hanem egyszerűen a Fidesz érdekei diktálták azt, hogy kivételesen sebezhetőbbnek és önmarcangolóbbnak mutassa magát a kormányoldal. "Hogy miért lenne erre szükség? Esetleg azért, mert egy legújabb felmérés már közel 800 ezer választó elvesztését mutatja a kormányzás első kilenc hónapjában (a teljes népességben tavaly májusban 42 százalékon állt, most 31-en van a Fidesz a Szondánál), és esetleg úgy ítélhetik meg a stratégák, hogy - a kiadáscsökkentő intézkedések bejelentésével súlyosbítva - további kockázatai lehetnek annak, ha a kormány magányosan áll neki az alkotmányozásnak. A vívódó, belülről megosztott Fidesz-KDNP képe ebben a megközelítésben akár csali is lehet, egy olyan horogra akasztva, amelyet bekapva az ellenzéki pártok érdemi munkának láthatják az alkotmányozást, és becsalogathatóvá válnak a parlamenti munkába" - írja blogjában Török Gábor.