Török Gábor: elszámolás vagy leszámolás Gyurcsánnyal szemben?
"Megint elhatárolással kell kezdenem: természetesen nem vagyok abban a helyzetben, hogy bármit is tudjak mondani a jogi felelősség kérdéséről, azaz arról, hogy vajon jogos és igazságos lenne-e, ha egy ilyen eljárás kezdetét venne. Legfeljebb abban lehet reménykedni, hogy a magyar igazságszolgáltatás a törvények alapján jár el, tehát bármi is történik (vagy nem történik), az kizárólag az ügyről szól majd, és egyéb megfontolás abban érdemben nem játszik szerepet" - írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor.
Maradjunk tehát a politikai következményeknél: mi lehetne a hatása annak, ha Gyurcsány Ferenc vádlottá válna? - teszi fel a kérdést az elemző. "Ami a legfontosabb: egy ilyen esemény a választók szempontjából feltehetően szinte minden más témát megelőzne. Ehhez képest az Alkotmánybíróság körüli vita, a válságadók bevezetése vagy az új alkotmány elfogadása rétegtémának nevezhető. Ha a volt kormányfőt rabláncon vezetik el az esti híradókban, azt mindenki látni és érteni fogja. Az ügyről mindenkinek - nem csupán a politikai iránt érdeklődőknek! - lesz véleménye, és szerintem messze nem egyértelmű, hogy a többség az igazság győzelmének vagy a győztes bosszújának látja majd a történteket" - véli a politológus.
Török Gábor szerint innen érthető igazán a politikai kockázat: ha megtörténik az első lépés, ha az ügyészség kezdeményezi az eljárást és a parlament felfüggeszti a politikus mentelmi jogát, már semmit sem lehet visszacsinálni. Az elemző úgy véli, egy olyan ügyet kap a magyar közvélemény, amely a hétköznapi élet fogalmaival is átláthatóvá és átélhetővé válik, és amelynek kapcsán a politikai kommunikáció szokásos bármit-bármiről módszerei korlátozottan lehetnek csak hatásosak. Mint írja: a brazil szappanoperák világa köszönt be a hírműsorokba, és szinte kizárólag az eseményeken és a szereplők magatartásán múlik, hogy a nézők melyik rövid kivonatot érzik hitelesebbnek: a bűnös elnyeri méltó büntetését, vagy az új hatalmas börtönbe akarja csukatni riválisát. "Ha az előbbi: a Fidesz teljesítené egyik fontos választási ígéretét, kielégítené választói egy részének igényét (ráadásul az MSZP mai vezetői is megszabadulnának tehertételnek gondolt párttársuktól). Ha az utóbbi: nem elsősorban Gyurcsány nyerne sokat az ügyön, sokkal inkább a Fidesz veszítene - szinte mindent, ami egy politikai erőnél fontos" - olvasható a politológus blogjában.
"A kérdés természetesen úgy is feltehető, hogy mi lenne a következménye annak, ha végül nem indulna el az eljárás. Ebben az esetben Gyurcsány - meg nem írt - menlevelet kapna a hatalomtól, ami a Fidesz számára sokkal rosszabb, mintha hivatalosan bűnösnek találnák, de sokkal jobb, mintha a volt kormányfőből ország-világ előtt mártír válna" - írja Török Gábor.