Török Gábor: akár növekedhet is a Fidesz népszerűsége

"Amikor közel négy hónap múlva befejeződik a ma elkezdődő tavaszi ülésszak a parlamentben, már túl leszünk a második Orbán-kormány négyéves ciklusának felén. A felezővel bizonyos értelemben új időszámítás kezdődik a politikában: amikor már közelebb van a következő, mint az előző voksolás, a politizálás keretfeltételei, a sajátos vonatkozási rendszerek szép lassan megváltoznak, átalakulnak. Ennél azonban most – illetve inkább most is - többről van szó" - írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor.

"Érdekes módon az előző két parlamenti ciklusban egyaránt sorsdöntő időszaknak számított ez a periódus. 2004-ben ekkor tett kísérletet Medgyessy Péter a kezdeményezés visszavételére, ám az emlékezetes "nagyívű" bejelentések kudarca után az európai parlamenti választáson elszenvedett vereség a székébe került a kormányfőnek. 2008-ban pedig pontosan ekkor került sor az úgynevezett “szociális népszavazásra”, amely végleg megrendítette az MSZP-SZDSZ koalíciót, és a hátralévő két évre formálisan kisebbségi kormányzásra kényszerítette a szocialistákat" - emlékeztet az elemző.

A politológus úgy véli, "hasonló dolgok most nem várhatók, de hasonló súlyú események egyáltalán nem kizártak. Bár az utóbbi hetekben mérséklődött a december végi – január eleji felfokozott, az államcsőd lehetőségével is számoló hangulat, az alapvető kérdések még egyáltalán nem dőltek el. Tudom, hogy sokan nem szeretik az "ez is és az is lehet" típusú elemzői latolgatásokat, szerintem azonban igenis van üzenetértéke annak, ha számba vesszük a lehetséges kimeneteket. Márpedig a mostani helyzetnek éppen az a sajátossága, hogy még a szélsőségesen különböző forgatókönyvek valószínűsége sem tér el jelentősen. Ez pedig – ha sajnos nem is lehet kijelenteni, hogy mi fog biztosan történni - elég beszédes, sokatmondó."

"Ebből a pár hónapból ugyanis könnyen úgy is kijöhet az ország, hogy 1) a kormányoldal megszilárdítja a bázisát, s akár növekedésnek is indulhat a közvélemény-kutatásokban, miközben az ellenzék esélyei nem javulnak; de az sem elképzelhetetlen, hogy 2) vagy a sikertelen tárgyalások (IMF-EU) vagy a megállapodás következményei miatt drámai változások mennek végbe a választói piacon és ezzel összefüggésben a kormányoldalon, amiből meglepő közjogi lépésék és/vagy tartós kormányzati zuhanás is következhet. Aki nem érti, hogy ez miért nóvum, az gondolja át, hogy a 2010-es választások utáni korábbi parlamenti ülésszakok előtt leírható lett-e volna ez a mondat - pontosabban annak második fele. Tavaly nyár végén talán már érződött az előszele, próbáltam is írni róla, de az első évben esélye sem volt a jelentős átrendeződésnek" - így Török Gábor.

Az elemző szerint "a magyar politikatudományban Ágh Attila vezette be a "felező válság" fogalmát, amióta olvasom az írásait, azt hiszem, minden parlamenti ciklusban találkoztam ezzel a megközelítéssel. Őszintén szólva általában – és konkrétan is - szkeptikus vagyok az ilyen típusú politológiai vastörvényekkel szemben, az idő azonban itt Ágh professzort igazolta: féltávnál valóban szinte minden korábbi kormány a legrosszabb arcát mutatta. De vajon mi következik ebből? “Csak azt az elemi tényt felejtik el megemlíteni, hogy a "felező válság" valamennyi európai demokráciában működik. Vagyis a jelenlegi kormány népszerűségének csökkenése a ciklus felezőpontján teljesen menetrendszerű, és nem jelent semmiféle előrejelzést a 2006-os választásokra.” – írta szerzőnk a Magyar Hírlapban 2004 tavaszán."

"Ha kizárólag azt a ciklust nézzük, akkor igaza is lett, ugyanez a mondat 2008-ban leírva – és a 2010-es választásokra átfogalmazva - azonban már más megvilágításba kerülne. Mégis jó az idézet, mert rávilágít a lényegre: nem a felezőnek vagy bármi másnak nevezett válság(ok) a döntő(ek), hanem az arra (azokra) adott válasz(ok). Fájdalom, de ezért nem tudjuk most sem megmondani, hogy milyen állapotban lesz a magyar politika a tavaszi ülésszak végén: az ingert még csak-csak azonosítani tudjuk, de a reakciók elemzésével sajnos meg kell várnunk azok valódi - tehát nem csupán retorikában, hanem cselekedetekben is tetten érhető - megjelenését" - zárja sorait Török Gábor.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.