Török Gábor: A Fideszben is látják, hogy Matolcsy elrontotta

Török Gábor személyes tapasztalatai megerősítik: a kormánypárti szereplők elégedetlenek a kommunikációval, de támogatják a politikai irányvonalat.

"A kilencvenes évek második felében a Fidesztől tanulta meg az ország, hogy a politika és a kommunikáció elválaszthatatlanok. Orbán Viktor pártja tette meg először azt a fontos gondolati-szemléleti fordulatot, hogy szerves egységnek, a politika lényegi elemének tekintette a beszédet, s a kommunikációs aspektusokat a politikai döntéshozatal minden fázisában figyelembe vette és érvényesítette. Bár időnként megmosolyogtató túlzásokba esett, mégis irigylésre méltóan sikeres volt ebben, olyannyira, hogy módszereit riválisai is utánozni, másolni próbálták" - írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor.

Az elemző úgy véli, a Fidesz üzenete világos volt: nincs politika kommunikáció nélkül, amiből az is következik, hogy a politika nem lehet jó, sikeres és hatékony, ha a kommunikáció nem az. Mint írja: bár Gyurcsány alatt az MSZP látszólag vette az adást, mégis, minden fontosabb válságperiódusban elfeledkezett erről, illetve saját hibáját, felelősségét a kommunikáció terén akarta megtalálni. "A 2006-os választási siker után a kormányfő, aki korábban szinte kizárólag a beszéddel tartotta életben győzelmi reményeit, egy csapásra sutba dobta ezt a képességét, és úgy tett, mintha a helyesnek gondolt politikája - ami ráadásul jelentősen különbözött a korábbitól - minden magyarázat és tálalás nélkül érthető és befogadható lenne. Nem volt az, az MSZP pedig megtalálta a bűnöst: a kommunikációt. Az elmúlt négy évben interjúk sokaságán vonult végig ez a gondolat: bár a céljaink helyesek, nem tudjuk elmagyarázni az embereknek. A „rossz kommunikáció" mantrává vált, de valójában önfelmentést adott: nem a megszorítások politikája, nem a reformok politikája stb. bukott el. Pedig: de" - jelenti ki a politológus.

Véleménye szerint aki a politikában nem tudja megvédeni igazát, aki képtelen sikeresen elmagyarázni az amúgy akár hasznos céljait, az vesztes lesz és rossz politikusnak bizonyul. "A módszer és a stílus ebben a versenyben nem lényegtelen külsőségek; a célokat gyakran nehezen értelmező, a döntési alternatívákat nem egykönnyen átlátó választók sokszor éppen ezek alapján alakítják ki véleményüket. Aki pökhendi, aki fenyeget, aki arrogáns, még azokat is elidegenítheti, akik amúgy befogadóak lennének politikájával kapcsolatban. De az ellenkezője is igaz: egy normális, emberi hang olyanokat is meggyőzhet, akik talán ellenérdekeltek vagy bizonytalanok lennének" - hangsúlyozza Török Gábor.

Úgy véli, a magánnyugdíjpénztárak ügye klasszikusan ilyen. "Számos racionális érv szól a rendszer megváltoztatása mellett, amit talán még azok is hajlandóak lennének megérteni, akik az öngondoskodás elkötelezett hívei. Abban a pillanatban, amikor döntés született az átalakítás levezényléséről, még a magyarázat és a meggyőzés széles tárháza állt volna rendelkezésre. A választott módszer és stílus azonban csökkentés helyett inkább növelte a kormány kockázatait: nem segített, inkább rontott a kiinduló helyzeten" - írja a politológus.

"Ha a Fideszben is úgy látják - szerintem nem ok nélkül -, hogy az ügyben szereplők, élükön Matolcsy Györggyel, hibát követtek el a kivitelezésben, akkor még időben érdemes leszámolniuk a rossz kommunikáció illúziójával. A politikában - egymástól nem függetlenül - két alapkérdés létezik, az egyik a célokról, a másik az eszközökről szól, és mindkettőre adott elutasító válasz politikai jellegű, politikai felelősséggel és politikai következményekkel" - írja blogjában Török Gábor.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.