Török Gábor: A Fideszt is meglepte a reakció mértéke
"Nincs könnyű helyzetben a Fidesz. Feltehetően mindent szépen kigondoltak előre: kicsit várnak és a média figyelme mellett - nem esélytelenül - erősen keresgélnek, aztán rácsodálkoznak a költségvetés tarthatatlan helyzetére, nehéz szívvel, széttárt karokkal átírják korábban hangoztatott vagy csak sugallt terveik egy részét, s ebből a katasztrofális helyzetből indulva már a legkisebb eredmény esetén is joggal várják a közvélemény elismerését" - írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor. Az elemző szerint nincs másra szükség ehhez, mint egyre erősödő, drámai hangú bejelentésekre, amelyek előkészítik, majd igazolják a „nagy a baj" tételét - ami ráadásul, ha kétségtelenül túlzás is, nincs fényévekre a valóságtól, továbbá a választók számára sem elképzelhetetlen leírása a helyzetnek. Mint írja: működőképes is lehetett volna ez a konstrukció, ha nem jön közbe a görög válság, amely az eredetileg belső felhasználásra szánt katasztrófa-kommunikációba hirtelen bekapcsolta a nagyvilág erre most a szokásosnál is érzékenyebb megfigyelőit.
Blogjában a politológus kifejti, hogy a megváltozott helyzet szemléletes példázatát nyújtotta az az erőteljes reakció, ahogy az államcsődről beszélő Kósa Lajos és a kalkuláltnál is rosszabb helyzetet előrejelző Varga Mihály szavai tegnap elindították a forintot és a budapesti tőzsdeindexet a lejtőn. "Estére már lehetett érezni, hogy ez a váratlan ellenhatás a Fideszt is meglepte, Szijjártó Péter a köztévében ugyan rutinosan azzal próbálta elütni a dolgot, hogy megtisztelő lenne, ha politikusok mondatai ilyen azonnali következményekkel járnának, ám érezhető volt, hogy maga is tudja, gyorsan túl kell lendülni ezeken a mondatokon, és a felhatalmazás és a lehetőség felé kell terelni a beszélgetést" - véli Török Gábor.
Az elemző szerint a helyzet tényleg kényes, a döntési opciók klasszikus politikai dilemmákat mutatnak. "Ha csak egy kicsit is puhul az eddigi álláspont, a belpolitikai hitelesség kérdőjeleződhet meg, ráadásul egy csapásra elvész az az előny, amit ettől a forgatókönyvtől okkal várhatott a Fidesz. Ha viszont kitartanak mellette, még nagyobb lehet a baj: a kívülről érkező hangok itthon is felerősödhetnek, továbbá az sem kizárt, hogy egyre többen veszik észre az együttjárást a kormánypárti politikusok vészmadaras mondatai és az átlagember számára is értelmezhető gazdasági jelenségek között" - írja Török Gábor.
A politológus úgy véli, egy rossz döntés, legyen az a túlzott felpuhulás vagy akár az ész nélküli ragaszkodás a korábbi tervekhez, példátlanul hamar kizökkentheti, kényszerpályára sodorhatja és védekezésre kényszerítheti a Fideszt.